Jak atakuje Merkava

Trzymaj się z daleka od ciepłej wódki i izraelskich tanków
Jak atakuje Merkava

Merkava (po polsku Rydwan) ma dwa zadania. Pierwsze: zmaksymalizować straty wroga. Drugie: zminimalizować straty własne. W obu tych wypadkach izraelski czołg spisuje się perfekcyjnie. Od wejścia do służby pierwszej wersji Merkavy w 1979 roku maszyny wzięły udział w pięciu konfliktach zbrojnych (dwie wojny w Libanie, dwa palestyńskie powstania oraz niedawna interwencja w Strefie Gazy). I nie tylko wygrały wszystkie bitwy, ale też — choć trochę tanków zostało oczywiście zniszczonych – wrogowi nigdy nie udało się zabić całej załogi! Czołgiści i czołgistki z Izraela z uśmiechem zapowiadają kontynuację tego pozytywnego trendu.

UZBROJENIE
Działo kal. 120 mm, moździerz 60 mm (obsługiwany z wnętrza) oraz trzy karabiny maszynowe: dwa kal. 7,62 mm na wieży i jeden kal. 12,7 mm sprzężony z armatą.

AMUNICJA
M.in. przeciwpancerna APFSDS, kumulacyjna HEAT, naprowadzana laserowo LAHAT. Każdy pocisk – łącznie 48 sztuk – jest chowany w ognioodpornym pojemniku.

PANCERZ
Laminowany, modularny, łatwo wymienny. Wieża w kształcie klina rykoszetuje pociski, podłoga w kształcie litery V po wybuchu miny rozprasza siłę eksplozji na boki.

SILNIK
Diesel GD883 V12 o mocy 1500 KM. Umieszczony został bardzo nietypowo, z przodu Merkavy, przez co w razie trafienia dodatkowo chroni siedzącą za nim załogę.

ZAŁOGA
Cztery osoby: dowódca, kierowca, strzelec i ładowniczy. Jeśli zmniejszyć o połowę ilość przewożonej amunicji, w czołgu zmieści się też ekstra 6 żołnierzy piechoty.

TYLNE DRZWI
A właściwie duży właz z tyłu czołgu. Służy m.in. do desantowania wojska, wciągania rannych żołnierzy piechoty, a w ostateczności ewakuacji załogi trafionej Merkavy.

MERKAVA MK IV
wejście do służby - 2004 r.
długość - 9 m
szerokość - 3,7 m
wysokość - 2,7 m
masa własna - 65 t
zasięg - 500 km
pręd. maks. w terenie - 55 km/h
pręd. maks. na drodze - 64 km/hDodał(a): Matz Środa 31.08.2011