Ikony motoryzacji uwielbiane przez ikony kultury trafią na aukcję dla kolekcjonerów klasycznych aut

Zachwycały się nimi tłumy, kochały je gwiazdy takie jak John Lennon, Roger Moore, Steve McQueen czy Audrey Hepburn – już 16 czerwca klasyczne arcydzieła motoryzacji trafią pod młotek podczas letnich aukcji Ardor Auctions.
aukcja.jpg

Jeden z najbardziej rozpoznawanych modeli Jaguara, którym zachwycały się największe gwiazdy muzyki i filmu. Słynna niemiecka „Pagoda”, ulubiony samochód Audrey Hepburn i Johna Lennona, obiekt westchnień miłośników klasycznej motoryzacji. Do tego następca popularnego „Garbusa”, a za razem początek legendy marki z Zuffenhauen, pionierskie Porsche 356C. W letniej ofercie Ardor Auctions znajdą się modele o wysokiej wartości kolekcjonerskiej, których znakiem rozpoznawczym jest kunszt i wirtuozeria przeprowadzonych renowacji. Wyjątkowe auta znajdą nowych właścicieli już 16 czerwca, podczas aukcji w siedzibie DESA Unicum.

Najwyższa jakość w najlepszej cenie

Porsche 356C jest jednym z najcenniejszych pojazdów w dotychczasowej ofercie aukcyjnej Ardor Auctions. Auto pochodzi z ostatniego roku produkcji i jest jednym z zaledwie 17 tysięcy sztuk określanych symbolem „C”. Samochód po kompleksowej renowacji, który nawet raz nie wyjechał na publiczne drogi, będzie można licytować od atrakcyjnej kwoty 320 tys. zł. Jego wartość szacuje się na 400 - 550 tys. zł.

Autem niezwykle pożądanym na europejskim rynku kolekcjonerskim jest Mercedes 190SL pochodzący z 1958 roku. Będąc alternatywą dla niezwykle ekskluzywnego modelu 300SL, „190-tka” od początku produkcji, podbijała serca użytkowników i kolekcjonerów na całym świecie. Cena wywoławcza tego wyjątkowego auta to 400 tys. zł, natomiast wartość szacuje się na 450-600 tys. zł. Następcą „190-tki” jest słynna wśród miłośników motoryzacji  „Pagoda”, czyli Mercedes 230SL. Model kontynuuje tradycję linii eleganckich niemieckich roadsterów. Samochody te są dzisiaj cenione na całym świecie. Wielbicielami „Pagody” były największe gwiazdy muzyki i filmu, m.in. John Lennon, Audrey Hepburn i Sophia Loren. Elegancki, wygodny i świetnie sprawdzający się w długich podróżach model będzie można licytować od 250 tys. zł. Jego szacunkowa wartość to 320-380 tys. zł.

Klasyk jak marzenie
Każdy prawdziwy miłośnik klasycznej motoryzacji nie odmówi wyjątkowości Jaguarowi E-Type. Enzo Ferrari nazwał go „najpiękniejszym autem w historii motoryzacji”, a brytyjski magazyn „The Daily Telegraph” umieścił na pierwszym miejscu listy 100 najpiękniejszych samochodów wszech czasów. Nie dziwi więc, iż Jaguar E-Type znalazł wielbicieli wśród takich sław jak George Harrison z The Beatles, Elton John, Steve McQueen czy Brigitte Bardot. Egzemplarz, który pojawi się na letniej aukcji został poddany całkowitej renowacji i pokryty pięknym, wiśniowym lakierem. Jego wartość oscyluje między 220-260 tys. zł, natomiast próg początkowy licytacji to 160 tys. zł.

Forda Mustanga nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten kultowy pony car zadebiutował 17 kwietnia 1964 roku i bardzo szybko stał się popkulturową legendą, pojawiając się w setkach filmów i wideoklipów. Legendarny „dziki koń” w wersji convertible oferowany przez Ardor Auctions, skrywa pod maską potężny silnik V8 o mocy 200 koni mechanicznych. Jego wartość to 80-100 tys. zł, a licytować go będzie można już od 65 000 zł. Innym wyjątkowym oldtimerem jest niezwykle rzadko spotykany na polskim rynku klasyk – MG TD z 1951 roku. Zgrabny brytyjski roadster cieszy się uznaniem doświadczonych kolekcjonerów na całym świecie i jako prawdziwy weteran szos, dostarczy swojemu właścicielowi wiele emocji i wrażeń niedostępnych dla posiadaczy młodszych klasyków czy youngimerów. Cena wywoławcza to 55 tys. zł, natomiast wartość egzemplarza to 75-100 tys. zł.

Młodszym bratem modelu TD jest produkowany w latach 1955-1962 MG MGA, który wyznaczył pewną cezurę w historii brytyjskiej marki. Charakterystyczna opływowa linia, zgrabna sylwetka, lekkość i łatwość w prowadzeniu podbiły serca wielu kierowców. Wartość kolekcjonerska MGA stale rośnie – to jedno z najczęściej wybieranych zabytkowych aut rekreacyjnych. Wartość tego klasycznego roadstera to 110-130 tys. zł, a cena wywoławcza to 70 tys.zł.

Początek przygody z klasykami motoryzacji
Oferta letniej aukcji Ardor Auctions to prawdziwa gratka zarówno dla doświadczonych i zaczynających swoją przygodę z klasycznymi samochodami kolekcjonerów, a także każdego wielbiciela oldtimerów. Oprócz wspomnianych klasyków, warto wymienić również wyjątkowe Volvo P1800 z 1962 roku uznawane za najpiękniejszy model w historii szwedzkiej marki. Model P1800 zasłynął dzięki serialowi „Święty”, w którym za kierownicą auta zasiadał sam Roger Moore. Egzemplarz oferowany przez Ardor Auctions został odrestaurowany i można go będzie licytować już od 70 tys. zł. Wartość klasyka to 100-150 tys. zł. Innym, cenionym przez kolekcjonerów i użytkowników oldtimerem jest Citroen DS z 1973 roku, zwany pieszczotliwie „Boginią” (w języku francuskim „déesse” znaczy bogini). Wartość tej ciekawej powojennej limuzyny to 70-90 tys. zł. Licytacja modelu zaczyna się od 48 tys. zł.


Dodał(a): CKM/ fot. materiały prasowe Czwartek 14.06.2018