Jak atakuje Humvee

Amerykańska terenówka polskiej armii nie jest może cudem techniki, ale i tak potrafi mocno przykopać.
Jak atakuje Humvee

High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Wysoce Mobilny Wielozadaniowy Pojazd Kołowy, w skrócie HMMWV, potocznie Humvee, błędnie Hummer) nie był pomyślany jako pojazd bojowy. Gdy projektowano go na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, miał przede wszystkim transportować ładunki i drzemiących oficerów z dala od linii frontu. Jednak życie i iraccy partyzanci zmienili te założenia. Podstarzały, ale też mocno podrasowany Humvee jest dzisiaj podstawowym wozem patrolowym amerykańskiej armii... oraz niepokonanego Wojska Polskiego. I chociaż nasi chłopcy w Iraku i Afganistanie słusznie narzekają na jego opancerzenie, to nie da się ukryć, że bez Humvee walczyłoby im się jeszcze gorzej.


SILNIK
Ośmiocylindrowy turbodiesel o pojemności 6,5 l i mocy 190 KM. Współpracuje z automatyczną skrzynią biegów THM400 z czterema przełożeniami do przodu i dwoma do tyłu.

KOŁA

Napęd na wszystkie cztery koła, które po przestrzeleniu mogą przejechać bez powietrza 50 km z prędkością 50 km/h. Jest też system elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach.

PANCERZ
Stalowo–kewlarowy. Standardowo wytrzymuje ostrzał z broni kal. 7,62 mm oraz trafienia odłamkami. Spód pojazdu powinien przetrwać wybuch miny o masie ładunku do 4,5 kg.

FRAG KIT 5

Dodatkowy zestaw wzmacniający opancerzenie (głównie drzwi i podłogi). Zwiększa masę wozu o pół tony, poszerza go o pół metra, ale za to wytrzymuje wybuch większości min pułapek.

ZAŁOGA

Różna w zależności od misji. W walce niezbędny jest kierowca i strzelec na obrotowej wieżyczce. W środku bez problemu zmieści się też trzech żołnierzy z pełnym uzbrojeniem.

UZBROJENIE
Najczęściej karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Prócz niego używane są m.in.: automatyczny granatnik 40 mm Mk 19, rakiety ppanc. BGM–71 TOW albo rakiety plot. FIM–92 Stinger.

AM GENERAL HMMWV M1114 „HUMVEE”
długość ........................................ 4,8 m
szerokość ..................................... 2,3 m
wysokość (bez broni) ....................1,9 m
masa ..............................................4,4 t
przyspieszenie 0–80 km/h ........... 26,1 s
prędkość maksymalna ............. 113 km/h
zasięg .........................................443 km


BORN IN THE USA
Polskiemu wojsku przybyło sporo prawie nowego sprzętu z Ameryki:

F–16 FIGHTING FALCON
Konstrukcja tych myśliwców ma już ponad 30 lat, ale dzięki wielu modyfikacjom są one wciąż lepsze od samolotów z literkami MiG w nazwie. O ile się akurat nie zepsują...

OLIVER HAZARD PERRY
Nasze fregaty rakietowe zbudowano w końcu lat 70. XX wieku, lecz to im nie przeszkadza w zwalczaniu okrętów podwodnych na zawsze polskim Bałtyku. Podobno.

SH–2 SUPER SEASPRITE

Morski śmigłowiec wielozadaniowy powstał wtedy, gdy w PRL premierem był Józef Cyrankiewicz. USA wycofały go z użytku w 2001 roku, my wprowadziliśmy w... 2002.

Dodał(a): matz Piątek 22.07.2011