Gaz do dechy

To nieprawda, że lubimy tylko te filmy, w których leje się alkohol i tańczą nagie kobiety.

pościg

Wcale nie musimy oglądać na ekranie morza ognia ani oceanu krwi. Dobre, męskie kino obejdzie się nawet bez wampirów, kosmitów czy zombi... Nie da się jednak ukryć, że w porządnym filmie kilka rzeczy jest niezbędnych.  Ryk silników, pisk hamulców, zgrzyt gniecionej blachy, szmer benzyny wyciekającej z rozbitego baku oraz łomot wybuchu, gdy wart roczną pensję samochód wylatuje w powietrze — tak,  te rzeczy są absolutnie konieczne! 

1. MAD MAX 3 (1985)
Dla takich pościgów warto przeżyć wojnę atomową. Futurystyczny policjant Mel Gibson i jego podrasowany Ford Falcon pilnują porządku na prowadzących donikąd australijskich autostradach. Jatka jak jatka, ale piątka za wrażenia artystyczne!

2. TAXI (1998)
Francuski taksówkarz (Samy Naceri) ściga się po ulicach Marsylii z niemieckimi gangsterami. On jeździ podrasowanym Peugeotem 406, oni swoimi Mercedesami 500E. Tak samo jak w kilku ostatnich wojnach — Francja wygrywa.

3.GOLDENEYE (1995)
James Bond (Pierce Brosnan) szaleje po Petersburgu w... czołgu T—55. Dokonuje więcej zniszczeń niż Niemcy w czasie wojny, ale jego fryzura wciąż pozostaje nienaganna!

4.BULLITT (1968)
Legendarne 9 minut i 42 sekundy, od których we współczesnym kinie zaczęły się pościgi samochodowe. Steve McQueen w 325—konnym Fordzie Mustangu skacze po wzgórzach San Francisco w pogoni za 375—konnym Dodgem Chargerem. Różnica mocy między autami traci na znaczeniu, gdy Dodge eksploduje po wjechaniu w stację benzynową...

5. KRUCJATA BOURNE’A (2004)

Moskwa! Matt Damon ucieka Wołgą 3110! Milicja goni go Ładami Żiguli! Wszyscy się rozbijają! Super!

6. SZKLANA PUŁAPKA 3 (1995)
Szalony rajd po Nowym Jorku porwaną przez Bruce’a Willisa i Samuela L. Jacksona żółtą taksówką nie mógł się dobrze skończyć — szczególnie dla innych skasowanych po drodze nowojorskich taksówek...

7. BATMAN BEGINS (2005)
Christian Bale w Batmobilu (z silnikiem Chevroleta) przywraca porządek na mrocznych ulicach Gotham City. Mimo szczerych intencji cały czas po mieście gonią za nim radiowozy... Na marginesie, czy w Gotham kiedykolwiek jest dzień?

8. TWIERDZA (1996)
Gdybyś kiedyś uciekał przed FBI, ukradnij Hummera (jak Sean Connery). Gdybyś ścigał Hummera, ukradnij Ferrari 355 (jak Nicolas Cage). I goń tymi wozami po pagórkach San Francisco, przy okazji rozwalając dziesiątki radiowozów oraz jeden zabytkowy tramwaj... Mało prawdopodobne? Ale jakie efektowne!

9. NAGA BROŃ (1988)
Oto z pewnością najśmieszniejszy pościg samochodowy w dziejach kina. Leslie Nielsen, goniąc w aucie „nauki jazdy” złego terrorystę, nadziewa się m.in. na cysternę i wyrzutnię rakiet SCUD. Jak można łatwo się domyślić, pościg kończy się boleśnie, ale szczęśliwie.

10. MATRIX REAKTYWACJA (2003)
Gigantyczny pościg na autostradzie, w którym Keanu Reeves i jego ekipa rozwalają m.in. 17 samochodów osobowych (głównie Cadillaki i Oldsmobile), dwa radiowozy, dwie 18—kołowe ciężarówki itd. Tyle tylko, że prawie wszystko wygenerował komputer.

11. TERMINATOR 3 (2003)
Tego jeszcze nie było! Ulice Los Angeles miażdży... stutonowy dźwig z uczepionym za jego końcu Arnoldem Schwarzeneggerem. Wspólnie koszą m.in.: samochody, wóz strażacki, karetkę, parę domów...

12. MISSION IMPOSSIBLE 2 (2000)
Śliczny jak flaszka wina Tom Cruise w Porsche 911 goni niewinną jak pół litra Thandie Newton w Audi TT. Bez mrugnięcia okiem kasują oba auta... Na trzeźwo nie da się tego oglądać!

13. TOŻSAMOŚĆ BOURNE’A (2002)
Nie chce się wierzyć, że starym Austinem Mini Cooperem można jechać po schodach. Ale uciekający przed paryską policją Matt Damon robi jeszcze bardziej wstrząsające rzeczy.

14. BLUES BROTHERS (1980)

Największa kasacja radiowozów w dziejach świata. Żeby wypełnić „misję od Boga”, John Belushi i Dan Aykroyd zrujnowanym Dodgem Monaco rozwalają mosty i dewastują centra handlowe. A w międzyczasie na złom trafia ponad sto ścigających ich wozów policyjnych. Czy do pełni szczęścia trzeba czegoś więcej?

15. ZA SZYBCY, ZA WŚCIEKLI (2003)
W rolach głównych: Nissan Skyline, Mitsubishi Lancer i Dodge Viper. W pozostałych rolach: około stu innych szybkich samochodów (a w nich Paul Walker i in.). Wynik: rozbitych 16 radiowozów, jedna łódź i kilka efektownych kraks. Mało?

16. CHŁOPAKI NIE  PŁACZĄ (2000)

Pościg na miarę polskich możliwości. Policyjny Polonez goni odurzonych marihuaną nastolatków (z Laską — Tomaszem Bajerem na czele). Tyle tylko, że wcześniej „ścigani” sami wzięli ten radiowóz na hol... Bunkrów nie ma, ale i tak jest zajebiście!

17. POJEDYNEK NA SZOSIE (1971)
Chyba najdłuższy pościg samochodowy w dziejach kina. Pustynia, pusta autostrada i olbrzymia 18—kołowa ciężarówka, która z nieznanego powodu chce zepchnąć z drogi poczciwego Plymoutha Valianta (i prowadzącego go Dennisa Weavera). Szanse od początku nie są równe... Czy naprawdę musimy jeszcze cokolwiek dodawać?

18. RONIN (1998)
Na francuskie samochody zawsze można liczyć. Tym razem Robert De Niro w Peugeocie 406 goni złych kolesi w BMW M5 — na ulicach Paryża w godzinach szczytu. Wjeżdżają w tunel pod Sekwaną z prędkością ok. 200 km/h. Pod prąd.

19. BAD BOYS 2 (2003)
Hm, co by tu jeszcze rozbić... Will Smith i Martin Lawrence na autostradzie pod Miami pomogą skasować każdy samochód. Chevrolety, Dodge, Pontiaki — wszystko na złom.  Mało? Wystrzelmy radiowóz w powietrze i wbijmy go w łódź motorową! Na nich zawsze można liczyć... Jazda!

20. ANIOŁKI CHARLIEGO (2000)
Niby—wyścigówki Formuły 1 ścigają się po Los Angeles. Na moście zderzają się przy pełnej prędkości — jeden bolid odlatuje w siną dal, a drugi pozostaje nietknięty... Bez sensu? Owszem. Ale gdy z ocalałego auta wychodzi Cameron Diaz, wybaczamy!

21. MISTRZ KIEROWNICY UCIEKA (1977)
Cel jest szczytny: dostarczyć na czas 400 kartonów piwa. Dlatego Burt Reynolds w Pontiacu Trans Am robi wszystko, żeby wykonać zadanie. Naprzeciw niego stają wszystkie radiowozy Ameryki — i jeden po drugim kolejno trafiają na złom... Nic dziwnego, że po tym filmie czarne Pontiaki sprzedawały się lepiej niż świeże bułeczki. Ich legenda żyje do dziś

Dodał(a): Mateusz Zieliński Poniedziałek 01.08.2011