Latająca śmierć

F-16 to nie wszystko! Poznaj tajniki najlepszych, najnowocześniejszych, najbardziej śmiercionośnych myśliwców bojowych w naszej galaktyce.
Latająca śmierć

F–15 EAGLE - NIEZNISZCZALNY ORZEŁ

Ciężki myśliwiec przewagi powietrznej stworzony po to, żeby zestrzelić każdego latającego sukinsyna, zanim on kogoś zestrzeli. I jest doskonały w tej robocie! Latające m.in. w barwach USA, Izraela i Arabii Saudyjskiej F—15 strąciły w walkach powietrznych 104 wrogie samoloty (m.in. syryjskie, irackie i jugosłowiańskie) bez ani jednej porażki! No, nie licząc japońskiego F—15 zestrzelonego przez kolegę podczas ćwiczeń... Jednak byle uszkodzenie nie zniszczy tego samolotu. Izraelski Orzeł wylądował bezpiecznie w bazie, pomimo że w powietrznym zderzeniu stracił całe prawe skrzydło! F—15 świetnie sprawują się też w strącaniu satelitów na orbicie Ziemi (były takie testy) i bombardowaniach na lądzie. Do tego ostatniego służy dwuosobowa wersja F—15 Strike Eagle.
CENA: 85 mln zł
F-15 mają na swoim koncie ok. 150 zestrzelonych samolotów.


JAS 39 GRIPEN - NISZCZYCIELSKI GRYF
Szwedzki supersamolot do wykonywania zadań myśliwskich, szturmowych oraz rozpoznawczych. To także pierwszy myśliwiec XXI wieku, w którym przed pilotem nie ma klasycznego wyświetlacza HUD — wszystkie informacje są wyświetlane bezpośrednio na hełmie. Do startu i lądowania JAS 39 potrzebuje pasa o długości tylko 800 m, a gdy pilot się uprze, wystarczy mu kawałek zwykłej, asfaltowej drogi. Przez chwilę Gryfy chciała kupić Polska (ostatecznie wybraliśmy F—16), ale zamiast nas wzięli je m.in. Czesi i Węgrzy. I właśnie tego żałują, bo w kwietniu 2007 r. producent Gripena zalecił jego użytkownikom, żeby latali myśliwcem... spokojnie i bez skomplikowanych manewrów! Przyczyną była katastrofa szwedzkiego Gryfa, który sam katapultował pilota tylko dlatego, że ten wykonał zbyt ostry skręt. Ups!
CENA: 100 mln zł
JAS 39 GRIPEN może startować i lądować na zwykłych drogach.


F–35 LIGHTNING II - ŚMIERTELNA BŁYSKAWICA
Błyskawica 2 (kiedyś zwana JSF) to samolot uderzeniowy piątej generacji, śmiertelnie niebezpieczny zarówno w walce powietrznej, jak i bombardowaniach. Jest niewykrywalny dla radarów, może równocześnie atakować kilkanaście celów, a nawet — w wersji F—35B — startować i lądować pionowo! Jego pilot — podobnie jak w szwedzkim Gripenie — nie ma wyświetlacza HUD, a wszystkie informacje trafiają bezpośrednio do hełmu. Pierwsze Błyskawice mają wejść do służby bojowej już wkrótce: na początek w lotnictwie USA i Wlk. Brytanii, a niewiele później także Australii.
CENA: 145 mln zł

F–16 FIGHTING FALCON - POTĘŻNY SOKÓŁ (ZWANY TEŻ JASTRZĘBIEM)
Ten mały, zwrotny myśliwiec równie dobrze radzi sobie w walce powietrznej, jak i nalotach na wraże bazy lądowe. Służący w 24 armiach świata (m.in. USA, Izreala, Egiptu, a od niedawna Polski) Sokół ma imponujący bilans walk powietrznych:  72:0! Zaledwie kilka tych maszyn zniszczono ogniem z ziemi. F—16 jest jednym z nielicznych współczesnych samolotów, który strącał rosyjskie odrzutowce z czerwoną gwiazdą na ogonie (podczas starć pakistańsko—sowieckich pod koniec lat 80. XX wieku). W bombardowaniach Sokoły też są niezłe. Maszyny w barwach Izraela zrównały z ziemią iracki reaktor nuklearny. A nie tak dawno bomby z amerykańskich F—16 pozbawiły złudzeń i życia Abu Musaba al—Zarkawiego, szefa al—Kaidy w Iraku.
CENA: 70 mln zł


SU–30 FLANKER - ZABÓJCZY FLANKOWY
Najnowocześniejszy rosyjski myśliwiec przewagi powietrznej jest tak dobry, że zdaniem niektórych wojskowych może się zmierzyć z samym F—22! Dlatego choć jest cholernie drogi i na wojnie jeszcze nie był, to sprzedaje się lepiej niż rosyjska wódka. Su—30 latają nie tylko Rosjanie, ale też Chińczycy, Hindusi i Malezyjczycy. Wszyscy twardo ćwiczą „kobrę” — ekstremalnie niebezpieczny manewr, w którym pilot wytraca prędkość Flankera niemal do zera, stawiając samolot pionowo w powietrzu — a potem wraca do poziomego lotu, wchodząc na ogon zaskoczonemu przeciwnikowi. Zabójcze!
CENA: 110 mln zł


F–22 RAPTOR - KOSMICZNY DRAPIEŻNY PTAK
Supernowoczesny, niewykrywalny dla radarów myśliwiec przewagi powietrznej zaledwie dwa lata temu wszedł do służby w lotnictwie USA. Wprawdzie jeszcze nie brał udziału w prawdziwej wojnie, ale według szacunków ekspertów bez problemu pokona każdy samolot na świecie. W symulowanej bitwie nad pustynią Nevada osiem F—22 „zestrzeliło” bez strat własnych 33 F—15 („Nawet nas nie zauważyli” — cieszył się dowódca Drapieżnych Ptaków.). Nie istnieje też rakieta ziemia—powietrze, która mogłaby trafi ć Raptora. Prócz strącania samolotów F—22 umie bombardować. Podczas prób poligonowych z wysokości 15 km i przy prędkości 1,5 macha trafi ł 450—kilogramową bombą w ruchomy cel na ziemi, który był prawie 40 km od niego. Cieszymy się, że nas tam nie było.
CENA: 300 mln zł
W symulowanej bitwie osiem F-22 „zestrzeliło” 33 mysliwce F-15.

Dodał(a): Mateusz Zieliński Piątek 22.07.2011