F-117 Nighthawk

Chcesz coś zbombardować? Amerykańska armia poleca swoje cacko.
F-117 Nighthawk


To jedna z najtajniejszych konstrukcji amerykańskiej armii. Myśliwiec oblatano w 1981 roku, zaledwie trzy lata po tym jak zlecono jego konstrukcję. Początkowo Stany Zjednoczone nie przyznawały się do jego posiadania. Przełamali się dopiero w 1990 roku!  F- 117. Wykorzystywany był do megaprecyzyjnych ataków na naziemne cele.

Niegrzeszący urodą myśliwiec zbudowany jest głównie ze stopów aluminium i tytanu. Powłoka pokryta jest materiałami RAM, co ma za zadanie rozpraszać fale radarowe! Charakterystyczny wygląd myśliwca sprawia, że jego załamania i kanty rozpraszają radary. Mało tego! On  nie posiada żadnego radaru!

Aby utrzymać go w powietrzu jankesi stosowali superszybkie komputery oraz wręcz cholernie drogie oprogramowanie. Trzy razy na sekundę tor lotu myśliwca koryguje elektroniczny pilot. Pomalowany jest farbą, która absorbuje promieniowanie elektromagnetyczne.

Na misjach wykorzystywane są kamery na podczerwień oraz lasery, które wykorzystywano także do  … komunikacji. Na pokład samolotu można wziąć dwie tony uzbrojenia w tym broń jądrową!

Bombowe fakty
Długość: 20,091 metra
Wysokość: 3,784 m
Rozpiętość: 13,208 metra
Prędkość maksymalna: 1256 km/h
Zasięg: 3080 km
Maksymalny pułap: 15 560 km
Napęd: dwa silniki turbowentylatorowe

Podobno Stany wycofały go z użycia, podobno ...
Dodał(a): Ostatni mohikanin Poniedziałek 15.10.2012