Elva - nowy roadster od McLarena

Niezwykły projekt brytyjskiej marki to hołd złożony ikonicznym realizacjom marki z lat 60. Jest szybki, nowoczesny i obłędnie drogi.
mclaren-elva-2-10b6a93e60e0cfef4,0,920,0,0.jpg
Nazwa nowego roadstera nawiązuje do samochodów powstałych w ramach współpracy McLarena z Elva Cars Ltd, która w 1967 roku narodziła się w obliczu narastających zamówień, kiedy okazało się, że ówczesnych siedmiu pracowników nie ma wystarczającej mocy przerobowej i niezbędne było wsparcie z zewnątrz. 

Połączenie bolidu i samochodu drogowego jest napędzane 4-litrowym silnikiem V8, który generuje 815 KM. Setka na liczniku pojawia się już po 3 sekundach, a 200 km/h jest kwestią 6,7 sekund. Wykonana z włókna węglowego karoseria sprawia, że McLaren Elva jest najlżejszym samochodem w historii brytyjskiej marki.

Pomimo tego, że samochód nie ma szyb, ani dachu, to zdaniem producentów McLaren Active Air Management System, czyli aktywny system zarządzania powietrzem zadba o to, żeby wokół kabiny pasażerskiej tworzył się swoisty kokon osłaniający kierowcę i pasażera przed podmuchami wiatru. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że to rozwiązanie może okazać się niewystarczające w przypadku deszczu.

Producent zapowiedział, że powstanie wyłącznie 399 egzemplarzy wyjątkowego samochodu, więc może się okazać, że nawet odpowiednia ilość gotówki może okazać się niewystarczającą kartą przetargową ewentualnego nabywcy, który musi przygotować się na wydatek prawie 9 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE: SUV NA BOGATO. ROLLS-ROYCE CULLINAN BLACK BADGE


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. McLaren Czwartek 14.11.2019