Elimen E-RX1 – pierwszy polski samochód elektryczny do rallycrossu

Mówi się, że elektryczny rallycross ma duży potencjał. A Polacy właśnie zbudowali auto, które może zawojować ten sport.
201809_ELIMEN_016.jpg

Marka Elimen niedawno zadebiutowała na rynku ultralekkim samochodem ciężarowym E-VN1. Teraz przedstawiła coś z zupełnie innej beczki – elektryczne auto wyczynowe. Elimen E-RX1 jest samochodem przeznaczonym do rallycrossu – szybkim (300 KM, mniej niż 4 sekundy do setki, maks. prędkość 160 km/h), lekkim (1150 kg), zwrotnym i zeroemisyjnym.

Nad rozwojem E-XR1 czuwa zespół złożony z techników i technologów motoryzacji, specjalizujących się w konstruowaniu napędów elektrycznych i systemów szybkiego ładowania, a także rajdowiec Leszek Kuzaj. Czterokrotny zwycięzca Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest czynnie zaangażowany w rozwój projektu, a jazdy testowe z jego udziałem odbyły się ostatnio na Torze Modlin.

- Choć samochód jest jeszcze dopracowywany i na szybie widać naklejkę „prototyp”, E-RX1 jeździ i to już całkiem nieźle. Oczywiście cały czas kalibrujemy jego ustawienia - od geometrii po balans. Niewątpliwie jednak będzie to pełnokrwisty, wyczynowy samochód – mówi Kuzaj.

Auto zyskało też uznanie Johna Taylora – legendy światowego rallycrossu, pierwszego mistrza Europy w tej dyscyplinie, który na początku lipca przyleciał do Modlina na prezentację Elimena. Samochód został pokazany na tamtejszym torze wyścigowym.

Taylor kibicuje też planom uruchomienia pierwszej polskiej ligi elektrycznego rallycrossu, która według twórców Elimena ma szansę wystartować jeszcze przed światową premierą eWRC, planowaną na 2020 rok.

201809_ELIMEN_026.jpg

Dodał(a): CKM/ fot. mat. pras. Poniedziałek 11.03.2019