E5 zamiast Pb95, B7 zamiast ON. Oznaczenia paliw niebawem ulegną zmianie

Parlament Europejski wydał dyrektywę, w której zobowiązuje państwa członkowskie do zmiany oznaczeń paliw na stacjach.

car-filling-station-fuel-pump-9796.jpg

W niektórych przypadkach siła przyzwyczajeń jest naprawdę ogromna, a nazewnictwo dotyczące tankowania samochodu jest na to niezbitym dowodem. Nadal wielu kierowców zamiast na stację benzynową kieruje się na „cepeen”, aby zatankować nieco „etylinki”. Okazuje się, że ci, którzy nie zdążyli się przestawić na obowiązujące od kilkunastu lat nazewnictwo, nie muszą już tego robić. Dlaczego? Bo już niebawem na stacjach nie znajdziemy Pb98, Pb98 ani ON.


Nowe nazewnictwo paliw

Wszystko dzięki nowej dyrektywie Parlamentu Europejskiego o sygnaturze 2014/94/UE, który postanowił zadbać o kierowców. Niebawem na etykietach nowych pojazdów oraz dystrybutorach w całej Unii Europejskiej znajdą się nowe oznaczenia, dzięki którym właścicielom pojazdów ma być łatwiej wybrać odpowiednie paliwo. Znane jak dotąd symbole, takie jak Pb95 i ON mają zniknąć, a w ich miejsce pojawić się nowe. Oto one:

 – E5, E10 i E85 dla benzyny (w kółku),

– B7, B10 i XTL dla oleju napędowego (w kwadracie),

– H2, CNG, LPG i LNG dla paliw gazowych (w rombie).

paliw.jpg

Od kiedy nowe nazwy paliw?

Nowe nazwy znajdą się nie tylko na dystrybutorach paliw na terenie całej Unii Europejskiej, ale także na pojazdach, które będą rejestrowane po 11 października 2018 r. Zmiany dotyczą samochodów  osobowych, lekkich samochodów dostawczych, pojazdów ciężarowych, autobusów i autokarów, motorowerów, motocykli, pojazdów trój- i czterokołowych.
Dyrektywa 2014/94/UE wchodzi w życie 12 października 2018 roku.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. Pexels Wtorek 03.07.2018