Dodatkowe oświetlenie motocykla - jakie i kiedy wybrać?

Mimo że sezon motocyklowy nie trwa cały rok, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z jazdy po zmroku lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W tym przypadku musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie, które podniesie poziom Twojego bezpieczeństwa na drodze. Oprócz standardowego ekwipunku, takiego jak kask oraz odzież z elementami odblaskowymi, warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie motocykla. Dzięki temu nie tylko staniesz się lepiej widoczny na drodze, ale także będziesz mógł pewniej poruszać się jednośladem po zmroku.
motocyklzachod.jpg

Dodatkowe oświetlenie motocykla a przepisy prawa

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dodatkowe oświetlenie motocykla nie zawsze jest możliwe. Według przepisów prawa, jednoślad może posiadać maksymalnie dwa światła drogowe. Dopuszczalne jest jednak zamontowanie oświetlenia:

przeciwmgłowego tylnego i przedniego,
odblaskowego przedniego i bocznego,
awaryjnego,
do jazdy dziennej.

Wśród wymogów dotyczących zainstalowania dodatkowego oświetlenia motocykla jest też to, że obowiązkowo musi posiadać homologację. Warto o tym pamiętać podczas zakupu świateł i zwracać uwagę na to, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła. W przeciwnym wypadku w razie kontroli może Ci zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. To samo dotyczy sytuacji, gdy zamontujesz dodatkowe oświetlenie motocykla niezgodnie z przepisami.

Jakie dodatkowe oświetlenie motocykla wybrać?

motocyklswiatlo.jpg
Rozporządzenie dopuszcza możliwość instalacji świateł przeciwmgłowych, których możesz używać w przypadku ograniczonej widoczności oraz podczas pokonywania krętej drogi. W takim przypadku najrozsądniejszym wyborem będą halogeny LED, które doskonale oświetlają drogę, a przy tym są energooszczędne. Spełniają one także wymagane normy dopuszczające je do użytku, są wydajne i łatwe w montażu. Ponadto współczesne modele zostały zaprojektowane tak, aby były estetycznym dopełnieniem konstrukcji motocykla, łącząc w sobie walory wizualne i użytkowe.

Dodatkowe oświetlenie motocykla powinno się dobierać do konkretnego modelu i marki jednośladu. To gwarantuje najlepsze dopasowanie i bezproblemowe mocowanie poszczególnych części do obudowy pojazdu. Na rynku są także dostępne uniwersalne zestawy lamp, które sprawdzą się praktycznie w każdym motocyklu. Podczas wyboru zwracaj także uwagę na to, aby w skład zestawu wchodził włącznik mocowany do kierownicy. Dzięki temu będziesz mógł w bezpieczny i wygodny sposób operować oświetleniem w trakcie jazdy.

Dodatkowe oświetlenie motocykla – dlaczego warto?

Fabrycznie zamontowany komplet oświetlenia może być niewystarczający, zwłaszcza jeżeli często wyruszasz w dalszą podróż. Po zmroku lub podczas intensywnych opadów warto włączyć dodatkowe halogeny, poprawiając tym samym Twoje bezpieczeństwo na drodze. Takie rozwiązanie sprawdzi się także podczas pokonywania krętej drogi, gdyż rozszerza strumień padającego światła. Dzięki temu nawet przy ograniczonej widoczności istnieje większa szansa, że w porę dostrzeżesz przeszkodę lub dziurę w drodze, aby bezpiecznie ją ominąć.

Dodatkowe oświetlenie motocykla – czym się kierować podczas zakupu?

Podczas zakupu zwróć uwagę na to, aby oświetlenie posiadało wymagane certyfikaty i homologację. Sprawdź także, czy wybrane przez Ciebie lampy nie są dedykowane do konkretnego modelu i marki motocykla. Jeżeli nie jesteś pewien czy dane oświetlenie będzie pasowało do Twojej maszyny, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno uniwersalnych akcesoriów.


Dodał(a): CKM.PL Czwartek 01.04.2021