Dlaczego warto zainwestować w felgi aluminiowe?

dlaczego-warto-zainwestowac-w-felgi-aluminiowe_5c630c26.jpg

Wielu kierowców nie wyobraża sobie prowadzenia auta, które nie jest wyposażone w felgi aluminiowe. Od stalowych różni je przede wszystkim atrakcyjny wygląd, który najbardziej przyciąga kupujących. Na tym nie kończą się jednak ich zalety. Dowiedz się, w czym felgi aluminiowe lepsze są od stalowych i czy jest to zakup, który się opłaca.

Atrakcyjne i wytrzymałe felgi aluminiowe

Sama zmiana felg potrafi wyraźnie odświeżyć wygląd samochodu. Jeżeli zaś chodzi o atrakcyjność form, toporne modele stalowe nie umywają się do drapieżnych i sportowych „alusów”. Te drugie występują w wielu wzorach, rozmiarach i odcieniach, przez co jest to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie sylwetki auta. Malkontenci lubią narzekać na wyższe ceny i mniejszą trwałość felg aluminiowych, jednak przekonanie o niższej jakości można z powodzeniem włożyć “między bajki”. Aluminium wyróżnia się większą plastycznością niż stal, stąd wgniecenia w felgach mogą pojawiać się częściej, jednak uderzenia nie powodują ich pękania. Nowoczesne modele są przystosowane nawet do trudnych warunków, m.in. dzięki odpowiedniemu wykończeniu lakierniczemu. W tym przypadku nawet wysoka cena może być uzasadniona.

Nie jest powiedziane jednak, że felgi aluminiowe muszą kosztować więcej niż stalowe. Na rynku coraz częściej pojawiają się wysokiej jakości „alusy” w przystępnych cenach, za to montaż felg stalowych wymaga zakupu dodatkowych śrub lub nakrętek a często także kołpaków, które również nie są tanie.

Alufelgi tylko na lato?

Wielu kierowców wciąż twierdzi, że felgi aluminiowe nie nadają się do jazdy zimą. Powodem takiego przekonania są substancje, którymi posypuje się nawierzchnie podczas mrozów i śnieżyc. „Wystrzeliwując” spod kół sól i piach może niszczyć aluminium, ale tylko takie, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. Obecnie na rynku bez trudu można znaleźć felgi aluminiowe przystosowane do eksploatacji zimą. Renomowani producenci stosują wysokiej jakości powłoki antykorozyjne, którym niestraszne nawet najtrudniejsze warunki drogowe. Warto upewnić się jednak, że wybrane zestawienie opony i felgi umożliwia montaż łańcuchów na koła.

Załącznik:
alufelgi.jpg

Dodatkowe korzyści z posiadania felg aluminiowych?

Część kierowców decyduje się na alufelgi ze względu na ich walory estetyczne. Nie należy jednak zapominać, że przynoszą one dodatkowe korzyści, które bezpośrednio wpływają na eksploatację pojazdu. Co prawda opinia o tym, jakoby modele aluminiowe były lżejsze od stalowych, nie zawsze pokrywa się z prawdą (waga felgi zależy od konkretnego modelu i technologii wykorzystanych przy produkcji), to jednak faktycznie wśród „alusów” więcej jest modeli lekkich, zwłaszcza jeśli chodzi o wyższą półkę cenową. Lżejsze felgi to zaś mniejsze obciążenie dla amortyzatorów, sworzni czy wahaczy oraz mniejsza całkowita masa auta, co wpływa na ograniczenie spalania. Trzeba jednak przyznać, że różnice w tym przypadku są minimalne.

Zastosowanie alufelg ma znacznie większe znaczenie dla wydajności układu hamulcowego. Ich konstrukcja w naturalny sposób wspiera chłodzenie hamulców, przez co zachowują one maksymalną sprawność nawet podczas upałów czy jazdy w korkach i dłużej pozostają w dobrej kondycji.

Felgi aluminiowe – zadbaj o odpowiedni dobór

Odpowiednio dobrane felgi aluminiowe wpłyną nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność Twojego auta. Przy zakupie zwróć więc szczególną uwagę na rozmiar i osadzenie, a także na rozstaw otworów na śruby czy średnicę otworu centrującego. Jeżeli masz wątpliwości, poradź się specjalisty, który pomoże zadbać o odpowiednie dopasowanie „alusów” do Twojego auta.


Dodał(a): ckm Wtorek 12.02.2019