Dlaczego nie powinieneś jeździć lewym pasem?

Przecież jadę z dozwoloną prędkością, czemu trąbisz, idioto?! W niektórych stanach USA nie ma znaczenia z jaką prędkością poruszasz się lewym pasem – masz go wykorzystać do wyprzedzania bądź skrętu, a podróżować prawym. W Polsce jest podobnie.
lewy-pas.gif

Aczkolwiek z tą prędkością nie ryzykuj, bo o ile przekroczysz ograniczenie o 5 km/h, by wyprzedzić jakiegoś zawalidrogę, o tyle śmignięcie obok radiowozu 50 km/h ponad limit pewnie nie będzie przez mundurowych tolerowane.

I niby jest to oczywiste, ale Amerykanie dorzucają kolejne argumenty. Przeprowadzili badania, wzięli pod uwagę wiele statystyk i doszli do wniosku, że kierowca jadący drogą szybkiego ruchu 8 km/h (5 mil na godzinę) szybciej od innych, jest mniej niebezpieczny niż ten, jadący 8km/h wolniej od `otoczenia`. I jak się okazuje – częste zmiany pasów są powodem większej liczby wypadków, niż przekroczenie dozwolonej prędkości. Najbardziej kluczowe są różnice w szybkości poruszania się pojazdów względem siebie.

Jako przykład podawane są niemieckie autobahny. Na autostradach naszych sąsiadów nie obowiązują restrykcje w kwestii prędkości dozwolonej, a wbicie się na lewy pas musi być poprzedzone głęboką analizą – czy jest sens, bo i tak zapieprzasz jednym z prawych pasów i czy przypadkiem nie pomyka tamtędy jakiś rozpędzony do 300 km/h Mercedes. W każdym razie u Niemców ilość wypadków na tego typu drogach jest dużo niższa, niż w krajach z autostradami z ograniczeniami.W Polsce jazda lewym pasem dozwolona jest w przypadku wyprzedzania wolniejszych pojazdów lub gdy chcemy skręcić w lewo. Jeśli blokujesz „szybszy” kawałek jezdni, możesz liczyć się z mandatem sięgającym kwoty nawet 500 zł. Choć nasza policja słabo pilnuje tego porządku. W naszym kraju, pozostaje jeszcze kwestia tych kierowców, którzy jadą o 1 km/h szybciej, a ich wyprzedzanie `wolniejszego` auta zajmuje mniej więcej tydzień. Za takie denerwowanie innych za plecami powinna być jeszcze wyższa kara!
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Czwartek 10.11.2016