Coroczne egzaminy teoretyczne dla wszystkich kierowców

Doradca ministra infrastruktury chce, aby wszyscy kierowcy co roku zdawali egzamin teoretyczny na prawo jazdy.
kierowcy.jpg

Doradca ministra infrastruktury i egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie Dariusz Chyćko, wyznał ostatnio, że resort pracuje nad projektem ustawy, według której kierowcy mieliby co roku zdawać egzamin z wiedzy teoretycznej na prawo jazdy.

Chyćko uważa, że przepisy zbyt często się zmieniają, aby kierowcy zdawali egzamin teoretyczny tylko raz. Nie sprawdzają oni na bieżąco jakie nowe regulacje są wprowadzane, przez co nabierają złych nawyków i często jeżdżą niezgodnie z prawem.

W tej chwili uczestnik ruchu drogowego zdobywa uprawnienia do kierowania pojazdem bazując na wiedzy aktualnej w danym czasie. Nowy system nałożyłby na każdego kierowcę obowiązek przystępowania do testów teoretycznych co 12 miesięcy.  Miałoby to zwiększyć bezpieczeństwo na polskich ulicach.

Uprawnienia do kierowania pojazdami wydawane są obecnie na okres maksymalnie 15 lat. Po upływie terminu ważności, należy zanieść do wydziału komunikacji wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, fotografię, kserokopię prawa jazdy, dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty, oraz oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk. Nie są wymagane żadne dodatkowe egzaminy ani kursy.

Według zapowiedzi, dyskusję nad projektem zmian w egzaminach na prawo jazdy, zespół doradczy ministra infrastruktury rozpocznie już w lipcu 2017 roku.Dodał(a): Paweł Zieleń Piątek 30.06.2017