Co ma największy wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Istnieje pewna lista czynników, które decydują o koszcie naszego OC. Jak ubezpieczyć samochód, aby nie przepłacić?

small campbell-boulanger-3zusnjhi_ik-unsplash.jpg

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek właściciela każdego zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Nie da się ukryć, że jest to też spory wydatek. Cena polisy OC zależy od bardzo wielu czynników, które warto znać szukając najkorzystniejszej oferty.

Jak charakterystyka kierowcy wpływa na cenę OC?

Chociaż zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, ceny oferowane przez poszczególne towarzystwa znacznie różnią się od siebie. Co więcej, o ostatecznym koszcie w dużej mierze decyduje profil właściciela.

Wiek właściciela pojazdu

Ze statystyk prowadzonych przez policję i ubezpieczycieli wynika, że sprawcami wypadków zdecydowanie częściej są młodzi kierowcy. Dlatego za OC najmniej płacą seniorzy. Według ogólnego trendu, cena ubezpieczenia powinna znacząco spadać wraz z wiekiem.

Doświadczenie za kierownicą

Równie istotne jest doświadczenie za kierownicą, dlatego głębiej do kieszeni zazwyczaj sięgają osoby, które posiadają prawo jazdy od niedawna, a jednocześnie nie miały dotychczas własnego auta. Tę zwyżkę za ubezpieczenie OC można jednak pominąć udowadniając, że wcześniej korzystało się z auta służbowego.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Jeśli chodzi o cenę OC, najwięcej do ugrania mają kierowcy, którzy legitymują się kilkuletnim stażem z bezszkodową jazdą. W większości towarzystw każdy rok bez spowodowanego wypadku oznacza zniżkę w wysokości 10% ceny wyjściowej. Po kilku latach można więc liczyć na cenę OC niższą nawet o 60%. Jednak spowodowanie kolizji drogowej lub innego zdarzenia, po którym ubezpieczyciel będzie musiał zlikwidować szkodę, automatycznie winduje stawkę w górę.

Miejsce zamieszkania

W cenie OC istotną rolę odgrywa także miejsce zamieszkania kierowcy. Zależność nie jest przypadkowa – w większych aglomeracjach po drogach porusza się duża liczba samochodów, dlatego właśnie mieszkańcy dużych miast płacą za ubezpieczenie najwięcej.

Dodatkowe czynniki

W nieco mniejszym stopniu na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływają także inne informacje na temat kierowcy, na przykład jego zawód, ale również stan cywilny. Osoby, które założyły już rodzinę z reguły jeżdżę spokojniej i bezpieczniej, dlatego rzadziej zostają sprawcami wypadków drogowych, co ma odzwierciedlenie w kosztach polisy.

Czy ubezpieczenie niektórych pojazdów jest droższe?

Poza charakterystyką kierowcy, na wysokość składki OC wpływa także profil pojazdu. Oto najważniejsze czynniki brane pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Marka i model samochodu

Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ponoszone ryzyko finansowe również na podstawie marki i modelu pojazdu. Okazuje się, że właściciele niektórych modeli częściej zostają sprawcami wypadków drogowych. Zwykle w tej kategorii znajdują się auta sportowe sprzyjające (w pewnych okolicznościach) drogowej brawurze.

Pojemność silnika

Na zbliżonej zasadzie o wysokości składki za OC decyduje także pojemność silnika. W końcu przekłada się ona na wyższą moc, co pozwala na szybsze i bardziej dynamiczne prowadzenie samochodu. Według ubezpieczycieli zwiększa się wówczas szansa na udział w wypadku drogowym, a przede wszystkim jego spowodowanie.

Rocznik samochodu

Nie jest tajemnicą, że za ubezpieczenie OC więcej płacą właściciele starszych samochodów. Taka zależność również jest zrozumiała, ponieważ wiekowe auta są słabiej wyposażone w systemy wspomagające bezpieczną jazdę. Automatycznie zwiększa się więc także prawdopodobieństwo spowodowania kolizji drogowej poprzez nieskuteczne hamowanie lub niezauważenie zagrożenia, o którym poinformowałby w nowszym aucie jeden z nowoczesnych systemów elektronicznych.

Dotychczasowy przebieg

Oprócz roku produkcji, do wyższej składki za ubezpieczenie OC przyczynia się też wyższy przebieg auta. Oba czynniki statystycznie przekładają się na gorszy stan techniczny samochodu, chociaż w praktyce bardzo wiele w tej kwestii zależy od stylu jazdy dotychczasowych właścicieli oraz staranności w dbaniu o stan auta.

Jak sposób zakupu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Mimo wszystko kierowcy ubezpieczający swoje pojazdy mogą przebierać wśród ofert. Poszczególne polisy OC znacznie różnią się ceną przedstawianą dla tego samego kierowcy i auta. Dlatego o ostatecznym koszcie decyduje także sposób zakupu ubezpieczenia. Sprawdzony kalkulator OC/AC, taki jak popularny KioskPolis, pozwala zapoznać się z ofertami wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku i wybrać najkorzystniejszą spośród nich. Dodajmy też, że polisy kupowane przez internet są zazwyczaj tańsze!

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 22.05.2020