Chińczycy zbudowali autobus-tunel

Stało się to szybciej niż przypuszczaliśmy. Chińczycy właśnie zaprezentowali pierwszy model gigantycznego autobusu, który miałby jeździć „okrakiem” ponad samochodami osobowymi.
teb_logo.jpg

Jedną z największych bolączek współczesnych metropolii światowych jest z pewnością stale zwiększająca się liczba samochodów, a co za tym idzie – ogromne korki i rosnące zanieczyszczenie powietrza. Ten problem zauważalny jest zwłaszcza w chińskich ośrodkach miejskich, w których ilość smogu jest tak duża, że krakowskie powietrze zdaje się przy nich rześkie i świeże.

Częściowym rozwiązaniem dla tej bolączki chińskich metropolii ma być więc Transit Elevated Bus (TEB), czyli olbrzymi, poruszający się na szynach umieszczonych na zewnętrznych pasach drogi autobus, sunący „okrakiem” nad autami pod nim.

Pomysł stworzenia TEB po raz pierwszy został zaprezentowany w 2010 roku, jednak wówczas nie zrobił on specjalnej furory wśród inwestorów i inżynierów i został odstawiony do lamusa. Od tego czasu problem zanieczyszczenia i korków nasilił się jednak do tego stopnia, że podczas ostatnich targów High Tech Expo w Pekinie w maju 2016 pomysł został odkurzony, nieco ulepszony, a już w sierpniu 2016 Chińczycy pokazali światu pierwszy pełnoprawny egzemplarz „rozkraczonego busa”. Oto jak się prezentuje.Pojazd jest szeroki na 7,8 metra, wysoki na 4,5 m i długi na ok. 60 metrów. Dzięki swoim gigantycznym gabarytom na pokładzie może pomieścić tyle osób, co 40 konwencjonalnych autobusów, a dzięki napędowi elektrycznemu jest oszczędny i ekologiczny. Dodatkowo jest stosunkowo tani – koszty jego budowy, to ledwie 16 proc. kosztów budowy metra.

Pierwszy egzemplarz TEB-1 jest obecnie w fazie testów w mieście Qinhuangdao, jednak jeśli wszystko pójdzie po myśli inżynierów, "rozkraczone busy" wyjadą na ulice innych chińskich metropolii już na początku 2017.
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. youtube Czwartek 04.08.2016