Ceny aut pójdą w górę przez pomysł europosłów

Europosłowie chcą zadbać o bezpieczeństwo na drogach, dlatego planują wprowadzić dodatkowe obowiązkowe wyposażenie do samochodów. Spowoduje to wzrost cen aut.
iStock-538617741.jpg

Na unijnych drogach ginie 25 tys. osób rocznie. Europosłowie znaleźli jednak sposób, by rozwiązać ten problem: to odgórny nakaz montowania systemów bezpieczeństwa w nowo produkowanych autach na terenie Europy.

Niedawno pisaliśmy wam o tym, że jednym z takich systemów są obowiązkowe tempomaty z automatycznym ogranicznikiem prędkości. Jak się okazuje to jednak nie wszystko. Kolejnymi wspomagaczami mają być bowiem systemy hamowania awaryjnego rozpoznające pieszych i rowerzystów oraz systemy utrzymujące pojazd w pasie ruchu.

Obecnie, według danych Parlamentu Europejskiego, aż 75 proc. nowo produkowanych aut nie ma na wyposażeniu żadnego z wymienionych systemów ze względu na zbyt wysoką cenę ich zamontowania. Oznacza to, że gdy nowa polityka unijna zostanie wprowadzona w życie, cena nowych aut na rynku europejskim pójdzie znacząco w górę.

Posłowie patrzą jednak na tę sprawę całkiem optymistycznie. Ich zdaniem ceny wzrosną tylko nieznacznie ze względu właśnie na upowszechnienie się systemów bezpieczeństwa, które wówczas stanieją.

ZOBACZ TEŻ GORĄCĄ MIŁOŚNICZKĘ OSTREJ I NIEBEZPIECZNEJ JAZDY:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 17.11.2017