Samolot Marzeń

Zawsze marzyłeś o numerku w samolocie? Teraz będziesz miał ku temu okazję, podobno najnowszy samolot Boeinga to liniowiec marzeń.


Dreamliner to najnowsze cacko Boeinga. Tym dalekiego zasięgu samolotem marzeń niedługo będą latali pasażerowie LOT-u. Ba! On już do nas leci. Dzisiaj wyląduje na Okęciu! Liniowiec marzeń w zależności od konfiguracji będzie w stanie pomieścić od 210 do 330 pasażerów. To pierwszy na świecie samolot, którego kadłub wykonano z materiałów kompozytowych. Samolot napędzają silniki General Electric GEnx lub Rolls – Royce Trent 1000.

Głównym założeniem przy jego budowie było zapewnienie jak największej efektywności. Wynikiem, czego jest aż o 20 % mniejsze spalanie paliwa w porównaniu do samolotów o zbliżonym rozmiarze, przy zasięgu porównywanym do większych samolotów. Wedle producenta koszt utrzymania najnowszego dziecka z Seattle będzie o 30% niższy nich dotychczas.

Wszystkie parametry liniowca uzależnione są od jego wersji wiadomo jednak, że szerokość kadłuba ma 5, 49 metra. W najkrótszej wersji samolot ma długość 57 metrów w najdłuższej aż na 63 metry, przy rozpiętości skrzydeł od  52 do 60 metrów. Prędkość przelotowa samolotu wynosi 0.85 Ma (903 km/h).Dodał(a): Ostani mohikanin Czwartek 15.11.2012