Alieno Arcanum – bułgarski supersamochód o mocy… ponad 5000 koni!

Zdajemy sobie sprawę, że powyższy tytuł brzmi absurdalnie i niedorzecznie, ale jest jak najbardziej prawdziwy.

epkun3sr0it7qnoqwyit-2.jpg

Chociaż o sukcesie w segmencie super- (oraz hiper-) samochodów decyduje wiele czynników, to jeden z nich szczególnie oddziałuje na wyobraźnię ich fanów. Mowa oczywiście o mocy. Z biegiem czasu producenci podnoszą poprzeczkę coraz wyżej – nikogo już nie dziwi, że powstają auta, których silniki generują czterocyfrową liczbę koni mechanicznych. To jednak, co planuje stworzyć firma Alieno, wprawia wprost w osłupienie. 

Alieno to istniejąca od 2015 roku bułgarska firma, która postanowiła nie rozmieniać się na drobne i jednym ruchem pozamiatać rynek supersamochodów. Jej szef Ahmed Merchev twierdzi, że ma ambicję „tworzenia hipersamochodów z wykorzystaniem technologii Obcych z przyszłości”. Brzmi fascynująco. 

Supersamochód czy hipersamochód?

uqe6ke4u62kluseoesia.jpg Model Arcanum ma być pierwszym w portfolio marki. Samochód ma powstać w czterech wersjach. Mają one mieć moc 2610, 3481, 4351 i 5221 koni mechanicznych. Oczywiście największe emocje budzi ostatnia z wymienionych. Moc to jedno, ale kosmicznie wyglądają również inne parametry – maksymalny moment obrotowy to ponad 8000 Nm (!!!), a prędkość maksymalna to 487 kilometrów na godzinę. Jak osiąga się taką moc? Zdaniem producenta, będzie ona generowana przez układ aż dwudziestu czterech silników elektrycznych. Sam samochód ma być zaś zrobiony głównie z włókna węglowego i kosztować od półtora miliona euro wzwyż.

Trudno na razie powiedzieć coś więcej, bo cały projekt kończy się póki co na wizualizacjach i obietnicach szefa Alieno, ale będziemy mu się bacznie przyglądać!


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. Alieno Poniedziałek 09.07.2018