6 sposobów, jak zaoszczędzić na samochodzie

Auto to wielka wygoda, ale także duży koszt. Zwłaszcza zimą, kiedy samochód więcej pali i łatwiej o jego awarię.

oszczędzanie na samochodzie.jpg

Co zrobić, żeby auto nie kosztowało Cię połowy pensji? Wystarczy, że będziesz miał głowę na karku i wyrobisz w sobie nawyk sprytnego, codziennego oszczędzania. Poznaj najlepsze sposoby!

Nie przepłacaj za paliwo

Tankuj na stacjach przy hipermarketach zamiast na stacjach markowych. Na tych drugich paliwo bywa droższe nawet o 20 groszy/litr. Jeśli miesięcznie tankujesz około 120 litrów benzyny, w skali roku taka zniżka na paliwie daje Ci oszczędność na poziomie 300 złotych. Poluj także na wszelkiego rodzaju zniżki na paliwo. Na przykład w czerwcu tego roku Generali przyznawało taki bonus swoim klientom. Mogli oni zaoszczędzić nawet 15 groszy na litrze benzyny - mówi doradca ubezpieczeniowy z https://kalkulator-ac-oc.pl - mówi doradca ubezpieczeniowy z http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/.

Korzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC

Wybierając jakiekolwiek ubezpieczenie samochodowe, niezbędny dla zaoszczędzenia na składce może okazać się kalkulator ubezpieczeń OC, AC i Assistance. Narzędzie to porównuje dostępne na rynku polisy, a następnie wyświetla oferty ułożone od najtańszych do najdroższych. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie przepłacisz za ubezpieczenie komunikacyjne.

O ile w przypadku kalkulatora ubezpieczeń OC cena ma największe znaczenie, jak mówi poradnik Jak zaoszczędzić na składce najtańszego OC, o tyle w przypadku AC czy Assistance liczy się także zakres polis. W kalkulatorze ubezpieczeń będziesz miał szybki dostęp do szczegółowych warunków każdej z ofert, a także możliwość zakupu polisy online. Co ważne, za zakup ubezpieczenia przez internet dostaniesz w LINK4 7% zniżki na polisę – kolejna oszczędność!

Jeźdź z aplikacjami

Jeśli dużo jeździsz, aplikacje mobilne mogą okazać się dla Ciebie doskonałym towarzyszem podróży. Niektóre z nich pozwolą ci też zaoszczędzić.

  • Z Yanosikiem unikniesz mandatów. Aplikacja powiadomi Cię o ostrzeżeniach innych kierowców dotyczących fotoradarów czy kontroli policyjnych.
  • Z Carticipate podzielisz się kosztem paliwa z innymi. Aplikacja skontaktuje Cię z osobami, które jadą w tym samym kierunku co Ty. Możesz zaoferować im podwózkę do pracy, a następnie podzielić koszty paliwa pomiędzy wszystkich pasażerów.
  • Z Fuelio zmniejszysz koszty eksploatacji pojazdu. Najważniejszą funkcją aplikacji jest możliwość monitorowania poziomu spalania paliwa, które tankujesz na konkretnych stacjach benzynowych.
  • Ze SkyCash zaoszczędzisz czas i nerwy podczas parkowania. Aplikacja pozwala Ci płacić za rzeczywisty czas parkowania i zdalnie przedłużać czas postoju.

Odwiedzaj myjnie samoobsługowe

Za podstawowe mycie na myjni samoobsługowej zapłacisz 10 złotych. Oznacza to, że masz 10 impulsów, czyli 10 minut, by namydlić, spłukać i nawoskować pojazd. Da się to zrobić, ale nie ma co ukrywać, że w kwocie 10 złotych udaje się to tylko doświadczonym graczom. Na początku możesz liczyć się z kosztem 15 złotych za dokładne umycie samochodu na myjni samoobsługowej. To i tak tańsza opcja niż myjnia automatyczna, a dodatkowo dostajesz bonus w postaci całodobowej dostępności stacji samoobsługowej.

Kupuj akcesoria poza sezonem

Mamy tu na myśli przede wszystkim akcesoria zimowe, jak odmrażacze do zamków czy zimowy płyn do spryskiwaczy. Są one zdecydowanie droższe w sezonie jesienno-zimowym niż wiosną. Na przykład zimowy płyn do spryskiwaczy zimą kosztuje ok. 30 złotych za 5-litrową butelkę, podczas gdy wiosną możesz kupić takie produkty na wyprzedażach nawet za kilka złotych.

Podziel się kosztem z innymi

To chyba najbardziej dyskusyjny pomysł na oszczędzanie na samochodzie, bo nie każdy lubi się dzielić swoim autem, nie wspominając o jego pożyczaniu. Fakt jest jednak taki, że na największą spośród wspomnianych wyżej oszczędności możesz liczyć, dzieląc pojazd z innymi podczas dalszej podróży lub wypożyczając go. Jeśli jesteś otwarty na pierwszą opcję, zainstaluj w telefonie aplikację Bla Bla. Dzięki niej znajdziesz osoby, które zapłacą Ci za wspólną podróż dokładnie tak, jakby płaciły Ci za bilet. Jeśli uda ci się skompletować aż 3 lub 4 pasażerów, pieniądze, które od nich dostaniesz, mogą nawet w 100% pokryć koszty paliwa. Brzmi nieźle, prawda?

Jeśli nie boisz się wypożyczyć innym kierowcom samochód, możesz skorzystać z tej opcji np. podczas wakacji, kiedy Twoje auto stoi nieużywane w garażu. W Polsce pojawiają się już pierwsze strony www i aplikacje pozwalające na takie deale. Jedną z nich jest BeeCar.

Proponowane wyżej nawyki to nawet 2000 złotych oszczędności w skali roku. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak intensywnie i konsekwentnie będziesz wdrażał nowe pomysły w życie. Zaoszczędzoną kwotę możesz zainwestować w swój samochód, doposażając go np. w czujniki parkowania, bagażnik na narty czy rejestrator drogowy.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 08.01.2019