100 lat na jednym baku

Thorium, czyli technologia napędzająca najnowszy silnik koncepcyjny, który na 8 gramach paliwa może przejeździć średnio 100 lat. Niestety producenci samochodów nie są zainteresowani nową metodą i nadal będziemy lać do baków drogą benzynę.
thorium

(Grafika powyżej jest wizją auta z silnikiem Thorium według firmy LPS. Zdjęcia poniżej prezentują koncept Cadillaca z 2009 roku, o którym wspominamy na końcu artykułu.)

Thorium będzie napędzać silnik koncepcyjny skonstruowany przez firmę Laser Power Systems (LPS) z Connecticut w USA. Jednak prędkość maksymalna czy czas potrzebny do rozpędzenia auta do pierwszej setki jest najmniej istotny. Najważniejsze, że jest to motor wykorzystujący do napędzania samochodu pierwiastek tor. Gram zastępuje 28 000 litrów benzyny, co sprawi, że pojazd z tą technologią, będzie najbardziej oszczędnym samochodem na świecie. Jest jednym z najbardziej ścisłych pierwiastków na Ziemi, a co za tym idzie nadaje się świetnie do produkcji dużej ilości energii. Swoją nazwę wziął od nordyckiego boga – Thora (tak tak, ten sam co w marvelowskich komiksach i filmach).

thorium
Jednostka napędowa ma mieścić się do większości najpopularniejszych samochodów osobowych. Jednak według szefa LPS, Charlesa Stevensa, wielkie koncerny zbyt dużo zarabiają na silnikach benzynowych i zbyt wiele kosztowałaby zmiana linii produkcyjnej żeby z dnia na dzień `przesiąść się` na nową technologię. Dlatego metoda pozyskiwania energii z toru będzie oferowana państwom zainteresowanym alternatywą dla obecnych – bardziej kosztownych i nieekologicznych sposobów.

thorium
Stevens twierdzi, że musi minąć jeszcze wiele dekad zanim silniki napędzane torem staną się powszechne w naszych autach. Najprawdopodobniej będzie to w momencie, kiedy chmury smogu z emisji dwutlenku węgla (którego tor nie wytwarza) przysłonią oczy osobom decyzyjnym bardziej niż wizja zysku obecnie.

thorium
Tor jest co prawda radioaktywny, ale w przeciwieństwie do uranu, może być spalony jako paliwo w całości, nie tworząc niebezpiecznych odpadów. Z kolei w odróżnieniu od plutonu, nie można z niego zrobić broni masowego rażenia. Jest więc świetną alternatywną dla obecnych paliw w elektrowniach jądrowych. W porównaniu do węgla daje 20 milionów razy więcej energii niż najpopularniejsza kopalina. Największe złoża toru znajdują się w południowo-wschodnich Indiach.

thorium
Pomysł na silnik napędzany torem nie jest nowy. W 2009 roku Cadillac zaprezentował swój World Thorium Fuel Concept Car wykorzystujący tę technologie. Jednak LPS chce zacząć produkcję na skalę masową. Brzmi obiecująco, ale obstawiamy, że rządy znajdą i na to odpowiednie podatki.



Dodał(a): buddy / fot.: laserpowersystems.com, Loren Kulesus Piątek 28.03.2014