Gdzie wykupić polisę OC i od czego zależy wysokość składki?

Polisę OC możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

20220715164754_download.jpg

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój staż jako kierowcy czy historia ubezpieczeniowa. Zgodnie z art. 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych żadna firma nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia.

Nie oznacza to jednak, że wysokość OC będzie zawsze taka sama. Ubezpieczyciele w celu jej ustalenia biorą pod uwagę bardzo wiele czynników – związanych zarówno z pojazdem, jak też samym kierowcą. Co więcej, mogą dokonywać rekalkulacji składki, czyli ponownego ustalenia jej wysokości. Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy okazuje się, że samochodem kieruje młoda albo niedoświadczona osoba.

Jak kupić ubezpieczenie OC taniej?

Istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym zapłacisz za ubezpieczenie OC. Przede wszystkim warto jeździć ostrożnie i stosować się do zasad ruchu drogowego, ponieważ za bezszkodową jazdę obowiązują zniżki, dzięki którym za ubezpieczenie obowiązkowe można zapłacić o wiele mniej. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, znajdź współwłaściciela, który posiada zniżki (np. członka rodziny) – również to obniży polisę OC.

Do innych sprawdzonych metod zaliczamy też kupowanie odpowiednich samochodów (zwłaszcza tych nowszych i posiadających mniejszą pojemność silnika) oraz opłacanie składki OC z góry (za cały okres trwania polisy).

Pamiętaj, by przed zakupem ubezpieczenia OC dokładnie porównać wszystkie oferty. Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatorów OC oraz porównywarek, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na znalezienie korzystnej oferty.

Tańsze OC w pakiecie z autocasco, NNW i assistance

Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie wysokości składki jest wykupienie pakietów ubezpieczeniowych, w skład których wchodzą, poza OC, również autocasco (AC), Assistance czy NNW. Są to rozszerzenia, dzięki którym nie tylko zapłacisz mniej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, ale również zyskasz dodatkową ochronę:

  • autocasco zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych;
  • Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej;
  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewni wsparcie finansowe Tobie albo Twojej rodzinie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wypadku drogowym.

Warto dodać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także dodatkowe ubezpieczenie szyb czy opon – również ono może okazać się niezwykle pomocne, a do tego zmniejszy wysokość składki OC.

Sprawdź cały pakiet ubezpieczenia pojazdu i zobacz, jak wiele możesz ubezpieczyć. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 20.07.2022