Najszybszy pociąg świata

Znudziła ci się jazda naszą przestarzałą śmierdzącą koleją? Wsiadaj do czyściutkiego ekstra szybkiego Magleva - najszybszego pociągu świata.
Maglev


Trzydzieści kilometrów w siedem minut! Połowa z tych siedmiu to hamowanie. W środku cicho, czysto i przyjemnie pachnie. Nic nie stuka. Nic nie wyje czy piszczy. Brak przedziałów. Prędkość ponad 400 km/h tak w wielkim skrócie wygląda najszybszy pociąg świata – Maglev.  

Poruszający się po ulicach Szanghaju Maglev to cud techniki. Pociąg nie porusza się po znanych z naszego kraju krzywo położonych torach. Chińczycy torowisko zastąpili układem elektromagnesów. Dzięki wytwarzanemu przez nie polu magnetycznego wagony nie dotykają powierzchni torowiska a … nad nią się unoszą. Podczas jazdy pociągnie wytwarza tarcia. Dzięki temu może wg. inżynierów gnać z prędkością powyżej 600km/h! Kwestia odpowiedniej długości linii.

Na trasie tego super szybkiego pociągu znajdują się tylko dwie stacje-początkowa i końcowa. Linię obsługują dwa wyruszające o tej samej porze pięciowagonowe składy, które spotykają się ze sobą dokładnie w połowie trasy. Huk pędzących ponad 400km/h mijających się pociągów jest ogromny.

Zanim pociąg ruszy każdy musi usiąść na swoim miejscu. Po zamknięciu wagonów pociąg unosi się do góry, po czym, bardzo szybko nabiera prędkości. W trzeciej minucie jazdy mknie już 431km/h, co widać na tablicach wyświetlających prędkość. Podróż z tą prędkością trwa zaledwie 55 sekund, potem pociąg już tylko … hamuje.

Rekord prędkości wynosi 581 km/h. Został osiągnięty przez japońską wersję Magleva.Dodał(a): Ostatni mohikanin Poniedziałek 26.03.2012