Toroidion - fińskie 1341 koni mechanicznych

Finowie właśnie wypuścili prototyp swojego superauta o zawrotnej mocy. Chyba zmienimy nasze podejście do pojazdów elektrycznych, bo co prawda silnik nie mruczy jak spalinowy, ale zawsze można pokombinować z przyjemnym nagraniem audio odtwarzanym podczas przyspieszania…
Toroidion.jpg

Szwedzi mają swoje Koenigseggi z mocą równą 1 Megawatowi: One:1 ma 1341 KM, a Regera 1500 KM. Teraz do tego zacnego grona dołącza inna skandynawska firma – Toroidion. Ich bolid będzie nosił nazwę marki. O ile wejdzie do produkcji, bo póki co twórcy pokazali światu proof of concept (dowód koncepcji), czyli model, który udowadnia, że ich wizja jest realna w spełnieniu.

Toroidion 1MW ma mieć moc jednego Megawata, czyli 1341 koni mechanicznych i ma być w pełni elektryczny. Dostanie całkowicie innowacyjny układ napędowy, który moc dystrybuował będzie w zależności od potrzeb chwili. Jego akumulatory maja mieć niską wagę, a przy tym dużą wydajność. Cały pojazd zbudowany ma być z ultralekkich komponentów, ale jeszcze nie podano ile będzie ważył.

Wspomniane akumulatory będą również bardzo łatwe w wymianie – zarówno w pit stopie, jak i w garażu. A to ze względu na to, że Toroidion 1MW przygotowywany będzie do 24-godzinnego wyścigu LeMans. Taka idea w 2011 roku przyświecała twórcy marki, którym jest Pasi Pennanen. Fin ma 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu konceptów.

Technologia do nas przemawia, ale Finowie mogliby jeszcze popracować nad wyglądem Toroidiona.Dodał(a): Rich Giański Piątek 24.04.2015