Solaris zmieni właściciela - polska spółka zostanie wystawiona na sprzedaż

Polską firmę Solaris już niedługo mogą przejąć zagraniczni inwestorzy. Właściciele marki – Solange i Krzysztof Olszewscy – rozważają sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce.
iStock-918555608.jpg

Solaris to jedna z nielicznych polskich firm, która odnosi sukcesy nie tylko na rodzimym rynku, ale i na rynkach zagranicznych. Jednak już niedługo markę mogą przejąć zagraniczni inwestorzy. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” właściciele spółki „badają opcję sprzedaży pakietu 100 proc. udziałów w Solarisie”.

Zdaniem gazety chętnych na zakup polskiej marki nie brakuje – w grze ma być siedem różnych podmiotów m.in. z Chin i Turcji. Nie ma wśród nich natomiast Mana i Mercedesa – największych konkurentów polskiej firmy. Istnieje jednak szansa, że nowym właścicielem Solarisa stanie się Polski Fundusz Rozwoju, który może złożyć ofertę kupna spółki. PFR przejąłby wówczas ok. 1/3 akcji, pozostałą część – prywatny inwestor.

Miałoby to sens o tyle, że zakup Solarisa przez PFR wpisałby się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego elementem jest rozwój elektromobilności w Polsce. Z kolei obecnie Solaris to prawdziwy gigant na rynku producentów autobusów miejskich, także tych z napędem elektrycznym. Pojazdy polskiej firmy używane są w 700 miastach w 32 państwach na czterech kontynentach. W 2017 70 proc. sprzedaży Solarisa stanowił eksport.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Wtorek 03.04.2018