Samochód wkrótce zarejestrujesz przez internet

Minister cyfryzacji zapowiedział duże zmiany, które znacznie ułatwią życie kierowcom. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku pojawią się nowe przepisy, które zmienią sposób załatwiania wielu spraw.
dowód.jpg

Z wywiadu udzielonego Rzeczpospolitej przez Marka Zagórskiego wynika, że Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdów z dowolnego miejsca w kraju za pośrednictwem internetu. Najpierw z takiego rozwiązania będą mieli szansę skorzystać dealerzy. Resort planuje również wprowadzenie systemu, który będzie służył zgłaszaniu zbycia samochodu.

Minister zapowiedział również, że trwają prace nad wprowadzeniem przepisu, który zwalniałby kierowców z obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Jak się okazuje – elektroniczne prawo jazdy już istnieje, jednak do jego wprowadzenia jest konieczność zlikwidowania obowiązku posiadania dokumentu. Obecnie za brak prawa jazdy podczas kontroli grozi mandat w wysokości 50 złotych.

Do tej pory udało się znieść obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ponieważ wszystkie niezbędne podczas kontroli dane są pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Z kolei system „Źródło” obsługuje rejestr dowodów osobistych oraz umożliwia składanie o wydanie dokumentu tożsamości online. 


ZOBACZ TAKŻE: PRAWO JAZDY STRACISZ DOSŁOWNIE WSZĘDZIE. BĘDĄ KONTROWERSYJNE PRZEPISY
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 23.12.2019