Przezroczyste przednie słupki w samochodach

Inżynierowie Toyoty rozwiązali problem, z którym zapewne niejednokrotnie borykał się każdy kierowca – martwe strefy na przedniej szybie. Japoński koncern opatentował właśnie projekt przezroczystych przednich słupków w samochodzie.
RTEmagicC_toyota_cloaking_patent_fot__uspto.jpg.jpg

Ile razy mieliście tak, że np. skręcając w prawo na skrzyżowaniu dopiero w ostatniej chwili zobaczyliście pieszego, który właśnie wchodził na jezdnię, tylko dlatego, że przez większość czasu był on ukryty za grubym słupkiem podtrzymującym dach z przodu? No właśnie.

Inżynierowie Toyoty wpadli jednak na genialne i do tego w miarę tanie rozwiązanie tego problemu. Koncern opatentował właśnie projekt tzw. „przezroczystych słupków”, który pozwoli wyeliminować martwe strefy z pola widzenia kierowcy.

Najlepsze jest jednak to, że ów projekt nie opiera się na skomplikowanym systemie kamer, który prawdopodobnie podwoiłby cenę każdego auta, a na znacznie tańszym układzie zwierciadeł, które kierują światłem niejako dookoła słupka. W ten sposób kierowca nie widzi bezpośrednio przez słupek, a właśnie dookoła niego.

Wniosek patentowy został złożony w amerykańskim urzędzie patentowym przez Toyota North America. Jeśli koncern zdecyduje się na komercjalizację pomysłu, zapewne najpierw zobaczymy je w amerykańskich modelach marki. Osoby fascynujące się optyką mogą obejrzeć liczne wykresy i rysunki dotyczące tego projektu na stronie freepatentsonline.com.


ZOBACZ TEŻ KONCEPCYJNY MODEL BMW Z4Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. materiały prasowe Piątek 18.08.2017