Prawo jazdy w telefonie. W końcu wchodzimy w erę cyfrową

Masz dość portfela wypchanego różnego rodzaju kartami i dokumentami? Kredytówkę możesz już wyjąć z portfela, bo możliwe są płatności telefonem, a niedługo będziesz mógł uszczuplić go o dowód osobisty i prawo jazdy. Zobacz, jak wygląda próbna wersja aplikacji mObywatel.
z25540988IH,Prawo-jazdy-w-smartfonie--Resort-cyfryzacji-obiecu.jpg

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu testów zaktualizowanej aplikacji mObywatel na urządzenia z systemem Android. Z doświadczenia wiemy, że jeżeli już czegoś zapominamy w drodze do samochodu, jest to z reguły portfel, a nie telefon. W końcu ze smartfonem w dzisiejszych czasach trudno rozstać się nawet na minutę.

Już niebawem, zamiast sprawdzać po kieszeniach czy masz telefon, portfel i kluczyki, będziesz mógł ograniczyć tę czynność do odhaczania tylko dwóch z wymienionych rzeczy. Aplikacja z dowodem osobistym i prawem jazdy, a także smartfon z podpiętymi kartami płatniczymi pozwolą ci bez żadnych obaw zapomnieć o zwyczajnym portfelu. No, chyba że wolisz posługiwać się gotówką, bo przecież twój diler może jeszcze nie posiadać terminala.

Resort przy okazji opublikowania informacji o nowej wersji aplikacji pokazał, jak wygląda jej najnowsza odsłona. Została ona uzupełniona właśnie o możliwość wyświetlania prawa jazdy. Na razie jest to tylko wersja testowa, ale można spodziewać się, że w najbliższym czasie będziemy mogli oficjalnie skorzystać z tego udogodnienia. Ministerstwo na razie nie podało informacji, czy cyfrowe prawo jazdy będzie obowiązywało poza granicami Polski.

34pk9kpturbxy8wyte5nzu0z-483df38,0,750,0,0.jpg

Aplikacja jest na razie dostępna jedynie na urządzeniach z systemem Android, jednak powinna pojawić się także wersja na iOS. Zanim jednak będzie można skorzystać z cyfrowego prawka, trzeba poczekać na zmiany w prawie pozwalające kierowcy na prowadzenie pojazdu bez posiadania przy sobie fizycznego uprawnienia. Niby 50 zł za jego brak to żadna fortuna, ale chyba jednak lepiej zachować tę kasę w portfelu lub jak kto woli w telefonie.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Ministerstwo Cyfryzacji Czwartek 18.06.2020