Powstaje ponaddźwiękowy samochód. Wkrótce rozpoczną się testy

Bloodhound Land Speed Record to project, którego celem jest stworzenie samochodu o napędzie odrzutowym, który osiągnie prędkość ponaddźwiękową i pobije obecny rekord prędkości na lądzie.

Bloodhound.JPG


Samochód powstaje w Wielkiej Brytanii. Jego wygląd to połączenie statku kosmicznego, bolidu Formuły 1 i legendarnego Condorde’a. Cel jego budowy jest bardzo prosty – ma przekroczyć prędkość dźwięku. Wszystko wskazuje na to, że rekord prędkości na ziemi ustanowiony w 1997 roku przez zespół ThrustSCC zostanie pobity. Wtedy konstruktorom udało się osiągnąć prędkość 1227,985 km/h.

Do tej pory pojazd testowany był w Gloucestershire, gdzie powstaje. Jak na razie jego twórcom udało osiągać się prędkość 321 km/h, ale miało to na celu jedynie sprawdzenie właściwego funkcjonowania oprogramowania.

Prawdziwa zabawa zacznie się, kiedy maszyna zostanie przetransportowana do Northen Cape w RPA, To właśnie tam – na dnie wyschniętego jeziora Hakskeenpan – mają być przeprowadzone testy. Z dostępnych materiałów wynika, że za sterami zasiądzie Andy Green, który jako pierwszy człowiek przekroczył prędkość dźwięku na lądzie - w sierpniu 1997 roku rozpędził się do 1227,985 km/h, kierując pojazdem Thrust SCC. 

Wielką niewiadomą pozostaje szybkość, którą uda się osiągnąć podczas testów. Jednak konstruktorzy przewidują, że odrzutowe silniki dostarczone przez Rolls-Royce’a pozwolą na osiągnięcie 965 km/h już po trzynastu metrach przejazdu.

W związku z tym, że jest to prędkość przelotowa samolotu pasażerskiego, hamowanie też nie będzie należało do najłatwiejszych. Dlatego samochód został wyposażony w dwa spadochrony, których celem jest zredukowanie prędkości.


ZOBACZ TAKŻE:
LICZNIK SIĘ NIE ZATRZYMUJE - NOWY REKORD BUGATTIDodał(a): Adam Barabasz / fot. YouTube Wtorek 08.10.2019