Pętla śmierci

To czego dokonali ci dwaj panowie (i ich załogi), to marzenie każdego chłopca w momencie gdy dostaje swoje pierwsze `matchboxy`!
Double Dare Loop.jpg


Podczas zawodów X Games w Los Angeles ostatniego tygodnia czerwca, Greg Tracy i Tanner Foust spełnili swoje fantazje na temat dużych resoraków. Ich matchboxy ważyły po 1360 kg, a konstrukcja, po której mieli śmignąć mierzyła 20 metrów… Dzięki temu wyczynowi mieli wejść do Księgi Rekordów Guinnessa – przejazd najwyższym Double Dare Loop – czyli podwójną pętlą dla samochodów.

Zanim podjęli oficjalną próbę przed publicznością, cały zastęp inżynierów i konstruktorów przez wiele tygodni opracowywał odpowiednie wzory na kartkach oraz modelował wielką pętlę w świecie wirtualnym. Wyliczyli między innymi, że panowie muszą pokonać trasę z prędkością między 77 a 83 km/h. W przeciwnym wypadku groziło im `odklejenie się` od konstrukcji na szczycie, jeśli nie pokonaliby siły grawitacji lub wbicie się w tor w przypadku zbyt dużego rozpędzenia się.

Dodatkowo uciążliwą okolicznością miało być przeciążenie sięgające 7G, czyli takie jak w myśliwcach podczas wykonywania akrobatycznej pętli. Tak właśnie Greg Tracy i Tanner Foust testowali swoja odporność na tej wielkości siły.

Problemem również wydawał się sam zjazd. Jednak inżynierowie zapewniali, że wszystko dobrze policzyli i nie ma się czego obawiać… Zobaczcie sami jak wyszło.Dodał(a): gianni / fot. youtube.com Środa 04.07.2012