Oto najszybszy Lotus w historii

Tak szybkiego auta marki Lotus jeszcze nie było. Oto ultralekki i ultramocny Lotus Evora GT430 Sport, który swoim przyspieszeniem złamałby wam żebra, a wy błagalibyście o jeszcze.
lotus_evora_gt430_blue_1.jpg

Lotusy słyną ze swoich niewielkich gabarytów i ogromnych silników. Nowa Evora nie jest w tej kwestii wyjątkiem, jednak w tym przypadku brytyjski producent postanowił wycisnąć wszystko, co tylko mógł ze swojego samochodu i tak właśnie powstał model GT430.

Nowa Evora ma nadwozie w całości pokryte włóknem węglowym, dzięki czemu auto w stosunku do standardowej wersji zrzuciło ok. 10 kg i tym samym waży zaledwie niecałe 1250 kg. To oczywiście pozwoliło wycisnąć jeszcze więcej z 24-zaworowego, 3,5-litrowego silnika V6 Evory, który teraz rozwija onieśmielające 430 koni mechanicznych.


Dzięki temu stosunek mocy do masy w nowej Evorze GT430 Sport wynosi 345 KM na tonę, a to jest w stanie wystrzelić ten niewielki samochodzik od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy w przypadku manualnej skrzyni biegów i 3,6 sekundy – w przypadku automatycznej.

Wskazówka przestanie zaś zapierniczać po prędkościomierzu dopiero wtedy, gdy dotrze do 315 km/h. Liczba ta oznacza natomiast, że Evora GT430 Sport jest najszybszym Lotusem, który kiedykolwiek został dopuszczony do ruchu drogowego. Jeśli więc przypadkiem macie wolne pół miliona złotych, to nie wahajcie się wydać ich na superszybkiego Lotusa.
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. Lotus Piątek 08.09.2017