Ogólnopolska akcja policji. Za co dziś możesz stracić dowód?

Uwaga! W środę 19 lutego w ramach ogólnopolskiej akcji drogówki policjanci zajrzą do rur wydechowych w całym kraju. Dla najbardziej kopcących pojazdów przygotowano pakiet atrakcji takich jak obowiązkowe naprawy i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i oczywiście wysokie mandaty.
smog.jpg

W ramach akcji SMOG, która po raz kolejny tej zimy mobilizuje do pracy polskich policjantów, którzy wyruszą na drogi uzbrojeni w analizatory spalin – przeznaczone do badania samochodów benzynowych i dymomierze dedykowane dla Diesli.

Podczas kontroli kierujący pojazdem muszą podnieść obroty silnika na kilkadziesiąt sekund, kiedy w tym czasie funkcjonariusze – przy pomocy urządzeń – badają skład emitowanych spalin.

CZYTAJ TAKŻE: POJAZDY UPRZYWILEJOWANE PRZEJMĄ KONTROLĘ NAD TWOIM RADIEM

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości policjanci dokonują odpowiedniego wpisu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, co w praktyce jest równoważne z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Żeby pozbyć się takiego wpisu trzeba doprowadzić auto do nienagannego stanu. A to może oznaczać rachunek na kilka tysięcy.

Jako najczęstszą przyczynę problemów policja wskazuje niesprawny układ wtryskowy oraz problemy z katalizatorem i sondą lambda. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 19.02.2020