Od dziś nowe przepisy. Posypią się mandaty

Zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które obowiązują kierowców do jazdy na suwak. Funkcjonariusze mówią jasno - nowe zasady to obowiązek a nie sugestia.

iStock-1148597791.jpg


Jazda na suwak ma na celu uporządkowanie zakorkowanej drogi np. w przypadku zatoru lub wypadku. W sytuacji, kiedy jeden lub dwa pasy się kończą lub jeden jest zablokowany kierowcy muszą wpuścić pojazdy, które znajdują się na nieprzejezdnych pasach.

Kierowca ma obowiązek bezpośrednio przed przeszkodą umożliwić jednemu pojazdowi zmianę pasa, na taki, którym można dalej swobodnie się przemieszczać. Jeśli poruszamy się na trzypasmowej drodze, a dwa skrajne pasy są zblokowane, poruszający się środkowym pasem kierowca musi ustąpić jednemu pojazdowi z prawej strony, jednemu z lewej i wtedy może kontynuować jazdę.

Istotną informacją jest fakt, że przepisy obowiązują wyłącznie w przypadku znacznie obniżonej prędkości jazdy, jeśli ruch odbywa się płynnie, obowiązują dotychczasowe zasady 

Niedostosowanie się do nowym przepisów powodujące kolizję automatycznie obciąża winą kierującego, który nie ustąpił pierwszeństwa. Mandat za takie wykroczenie może wynieść aż 500 złotych.

Równocześnie od dziś kierowcy są zobligowani do utworzenia tzw. korytarza życia umożliwiającego swobody przejazd służbom ratunkowym.

ZOBACZ TAKŻE: NARCOS PO POLSKU. POLICJA PRZECHWYCIŁA KOKAINĘ ZA 2 MLD ZŁOTYCHDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 06.12.2019