Najmocniejsze auto świata - Devel Sixteen

5000 koni mechanicznych, prędkość maksymalna 560 km/h i pierwsza setka w nieco ponad 1,8 sekundy. Amerykanie prezentują potężny silnik do bolidu Devel Sixteen, który zrodził się nie gdzie indzie jak w Dubaju. Już nie w Ameryce, a właśnie tam wszystko musi być „naj”.
devel-sixteen.jpg

Obłędną mocą zaklętą w tym bolidzie można by obdzielić 10 super samochodów – tak zachwalają arabscy twórcy swoje dzieło, które projektowali już od 2006 roku. Właśnie usłyszeliśmy jak brzmi silnik, który został od podstaw zbudowany na potrzeby tego modelu.

Devel Sixteen to model przełomowy w motoryzacji. 5 000 (tak, pięć tysięcy) koni mechanicznych ma docelowo generować silnik zbudowany przez ekspertów w dziedzinie potężnych jednostek napędowych. Amerykańska firma Steve Morris Engines do arabskich bolidów, powstających w Dubaju, ma dostarczyć motory V16 o pojemności 12,3 litra, wyposażone w cztery turbosprężarki.

Podczas testów V16 wskazały moc 4515 KM przy 6900 obr./min i potężny moment obrotowy 4750 Nm przy 6600 obr./min. Wartości te nie są jednak ostateczne, a pomiary przerwano ze względu na możliwości hamowni. Twórcy potwora zapewniają, że jednostka napędowa ma moc 5 000 KM. Ma to zapewnić przyspieszenie 0 – 96 km/h w 1,8 sekundy. Policz w głowie ile to czasu. Prędkość maksymalna Devel Sixteen to niewyobrażalne 560 km/h. Napęd przekazywany będzie za pomocą 4-stopniowej automatycznej skrzyni biegów na tylną oś. Gdyby właściciel auta nie radził sobie z szaloną stadniną kucy, będą bardziej przyjazne tryby, które przydadzą się w codziennej jeździe – ograniczenie do 1 200 i 2 500 KM.Trzej bracia pomysłodawcy projektu i założyciele firmy Defining Extreme Vehicles Car Industry L.L.C. są kolekcjonerami wyjątkowych aut i znają się na super szybkich wózkach. Dlatego tworzą swoje dzieło od podstaw. Wszystkie parametry Devel Sixteen wymagały podzespołów i systemów, skonstruowanych specjalnie dla tego wyjątkowego pojazdu. Prace nad pojazdem trwają od 2006 roku, a pierwsze efekty w postaci prototypu (ale bez silnika) zostały zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Dubaju w 2013 roku.

Nadwozie, mimo pokaźnych rozmiarów i muskularnej sylwetki będzie według zapewnień bardzo lekkie. Aluminiowa rama będzie połączona z karbonowym kokpitem w formie monokoku. Nadwozie również ma być zrobione z włókna węglowego.

Devel Sixteen ma być najszybszym i najmocniejszym autem seryjnym na świecie. Choć obstawiam, że ta „seria” będzie bardzo ograniczona. Cena bolidu kalkulowana jest na około 1 000 000 dolarów.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: devel-sixteen.com Poniedziałek 14.12.2015