Lewitujący demon prędkości z Japonii

W ubiegłym tygodniu japońska kolej magnetyczna działająca w tzw. systemie maglev ustanowiła nowy rekord świata w prędkości uzyskanej przez pociąg. Teraz maszyna pobiła samą siebie i osiągnęła kolejny mistrzowski wynik!

maglev japan.pngW ubiegłym tygodniu japońska kolej oparta na systemie lewitacji magnetycznej (maglev) pobiła, ustanowiony 12 lat wcześniej, światowy rekord prędkości. Na tym się jednak nie skończyło! Teraz pociąg-błyskawica, który właśnie przechodzi testy na torze doświadczalnym w prefekturze Yamanashi, prześcignął sam siebie! Jego nowy rekord to mistrzowskie 603 km na godzinę (375 mph)!

Wspomniana kolej ma według planów trafić do użytku dopiero w 2027 roku. Choć będzie ona jeździć "jedynie" z maksymalną prędkością 505 kilometrów na godzinę i tak pozostawi daleko w tyle wszystkie dotychczasowe szybkie pociągi. Dla przykładu, trasę z Tokio do miasta Nagoya, którą dziś pokonuje się minimum w 100 minut, dzięki nowoczesnej kolei będzie można przemierzyć w zaledwie 40 minut.

Oczywiście Japonia ma także w planach eksport innowacyjnej technologii poza kontynent. Opcją, o której mówi się najczęściej, ma być połączenie za pomocą kolei maglev Waszyngtonu, Baltimore i Nowego Jorku.


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. Youtube Wtorek 21.04.2015

Komentarze

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
adrian64 (2015-04-22 16:17:43)
wow :) Zgłoś naruszenie
Komentarze (1)