Lego zbudowało pełnowymiarowe Bugatti Chiron, którym można jeździć

Cud francuskiej myśli inżynieryjnej właśnie doczekał się swojego odpowiednika w formie cudu duńskiej myśli konstruktorskiej.
lego_chiron_81.jpg

Jeden milion klocków 339 różnych rodzajów i 13,5 tys. roboczogodzin – tyle części i czasu potrzeba było, by zbudować pełnowymiarowy  model bugatti chirona z klocków lego. W dodatku za jego kierownicą może zasiąść człowiek i odjechać w siną dal. Co prawda z niezbyt zawrotną prędkością, bo replika osiąga maksymalnie 20 km/h, no ale chyba nie spodziewaliście się, że fura zbudowana w całości z klocków lego wyciągnie ponad 400 km/h.

Bo tak, silnik tego auta również zbudowany jest z lego. Konkretnie z 2304 silniczków Lego Technics, 4032 kółek zębatych i 2016 krzyżowych trzpieni. Wszystkie te części razem wytwarzają moc 5,2 konia mechanicznego i 68 Nm momentu obrotowego.  Jednak nie tylko zaawansowanie techniczne repliki wywołuje opad szczęki, ale i poziom jej szczegółowości. Twórcy zadbali bowiem o każdy najdrobniejszy detal auta, na czele z kształtem grilla, znaczkiem i powietrznym hamulcem (sic!), który znajduje się w oryginale (oczywiście nie jest on tak efektywny jak prawdziwy). Jedyny element niezbudowany z lego, to opony i felgi, które pochodzą z prawdziwego Chirona. 

Tak chyba wygląda mokry sen każdego chłopca. Nieważne czy dużego, czy małego.
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen YouTube Piątek 31.08.2018