Kultowa Vespa we współpracy z Diorem. Dolce vita i francuska moda

Najsłynniejszy skuter świata – włoska Vespa i luksusowy francuski dom mody Dior w przyszłym roku będą świętować 75-lecie istnienia. Z tej okazji marki zdecydowały się na kreatywną kolaborację.
dior-fall-2020-dioriviera-vespa-946-3.jpg

Od dziesięcioleci legendarny skuter Vespa 946 kojarzył się z Rzymem gównie za sprawą dwóch kinowych klasyków: „Słodkie życie” Federico Felliniego i „Rzymskich wakacji” z 1953 roku. Jednoślad znany jest nie tylko fanom kina, ale również wielbicielom motoryzacji. Teraz wkroczy na salony światowej mody. 

CZYTAJ TAKŻE: BENTLEY WZNAWIA PRODUKCJĘ MODELU Z 1929 ROKU

Projekt skutera stworzyła Maria Grazia Chiuri, która na co dzień pełni funkcję dyrektor kreatywnej Diora. Biorąc pod uwagę pochodzenie designerki, będącej rodowitą Rzymianką, projekt nie powinien nikogo dziwić. Chiuri jako jedną ze swoich inspiracji – oprócz wspomnień z dzieciństwa – wymieniła właśnie słynny film z Gregorym Peckiem i Audrey Hepburn.Głównym motywem projektu jest ornament „Oblique” stworzony w 1967 roku przez Marca Bohana, projektanta domu mody Dior. Bohan zastąpił głównego projektanta marki Yvesa Saint-Laurenta, kiedy ten został wcielony do wojska podczas wojny algierskiej  w 1960 roku. W minionych latach własne interpretacje Vespy prezentował m. in. Emporio Armani.

W swojej nowej odsłonie 946 zyskała okucia w kolorze ciepłego złota, a karoseria została pomalowana w subtelnym beżowym odcieniu. Przygotowano również specjalny kufer, kask oraz torbę, które będą dostępne w butikach Diora.

Vespa 946 jest uważana za najbardziej ekskluzywny model w historii marki. Oznaczenie nawiązuje do roku 1946, kiedy pierwsza osa wyjechała na włoskie drogi. Maksymalna prędkość to 93 km/h, a zbiornik paliwa mieści 8,5 litrów. Sercem 946 jest jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności 125 ccm generujący 11 kM (8,5 kW). Spalanie przy prędkości 50 km/h to 2 litry na każde przejechane 100 km. Przy pełnym baku można przejechać 400 km bez konieczności tankowania.
Jeśli do tego dorzuci się możliwość ominięcia korków, wychodzi pojazd niemalże idealny. 

Cena klasycznego modelu 946 to 43 900 złotych. Ile trzeba będzie zapłacić za egzemplarz z logiem Diora? Tego jeszcze nie wiadomo, ale można mieć pewność, że dużo więcej.

vespa-946-emporio-armani.jpg
Tak prezentowała się Vespa 946 w odsłonie Emporio Armani z 2015 roku
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. materiały prasowe Vespa Środa 17.06.2020