Kichniesz – nie zdałeś. Nowe zasady egzaminu na prawko

Podobno człowiek może kichać z prędkością nawet 160 km/h. Jednak to nie przez przekroczenie dozwolonej prędkości (kichania) egzamin może zostać przerwany.
iStock-158827312.jpg
Po przerwie wywołanej przez pandemię COVID-19, w końcu ponownie startują egzaminy na prawo jazdy. Jednak wraz z powrotem testów, wprowadzono także dodatkowe utrudnienia, przez które próba może zostać wstrzymana.

Od kilku dni w budynkach WORD-u można znów zdawać egzaminy teoretyczne na wszystkie kategorie prawa jazdy, a także praktyczne na kategorie C, CE, D, T, BE. Z kolei 18 maja ruszają egzaminy praktyczne na kategorię A. Natomiast 25 maja wznowione zostaną egzaminy praktyczne na kategorię B.

Część WORD-ów zdecydowała się na wprowadzenia własnych obostrzeń. Tym samym, jeśli egzaminator zauważy u zdającego objawy koronawirusa, będzie mógł przerwać egzamin praktyczny.

SPRAWDŹ: Nowe przepisy. Łatwiej stracisz prawo jazdy

Wśród symptomów wymieniono: katar, kaszel i kichanie. Takie restrykcje działają już m.in. we Wrocławiu czy Legnicy. Dodatkowo na egzaminy trzeba przyjść w rękawiczkach jednorazowych i maseczce na twarzy. Natomiast przyszli motocykliści muszą przynieść ze sobą własny kask i zestaw słuchawkowy. 

Sonda

Zdawałbyś mimo takich obostrzeń?

Zanim potencjalny kierowca podejmie próbę, zostanie zmierzona jego temperatura ciała. Jeżeli okaże się, że wynosi ona ponad 37°C, kandydat nie zostanie dopuszczony do egzaminu.

Dodatkowo do egzaminów nie mogą przystąpić osoby:
- z wyraźnymi oznakami przeziębienia (katar, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle gardła, wysypka itd.) lub osoby, u których w okresie ostatnich 14 dni występowały takie objawy,
- które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały za granicą lub których domownicy bądź osoby, z którymi miały bezpośredni kontakt, przebywały za granicą,
- które w ostatnich 14 dniach miały bezpośredni kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV – 2,
- których domownicy pozostają w okresie kwarantanny.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 13.05.2020