Jeśli nie przyjmiesz mandatu, policja może zabrać ci prawo jazdy

Brałeś udział w kolizji drogowej i nie chcesz przyjąć mandatu? Policja ma prawo zabrać ci dowód rejestracyjny i prawo jazdy.
zp_20170603_zaa_n230_650.jpg

W przypadku niegroźnych kolizji i wypadków drogowych postępowanie policjantów jest proste. Jeśli zostaną wezwani, przyjeżdżają na miejsce i dociekają, kto spowodował stłuczkę, po czym karzą mandatem winnego.

Gdy jednak dana osoba nie chce przyjąć kary i ubiega się o przeniesienie sprawy na drogę sądową, wówczas pojawia się problem. Policja ma bowiem prawo zabrać tej osobie dowód rejestracyjny i prawo jazdy do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd. Czyli w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Co istotne, funkcjonariusze mają prawo odebrać dokumenty – lecz nie jest to ich obowiązek i wszystko zależy od dobrej woli funkcjonariusza. Jak informuje „Gazeta Wyborcza” policjanci w całej Polsce nie wykazują się jednak wyrozumiałością i coraz częściej korzystają z możliwości odebrania „lejc” kolejnym kierowcom, którzy odmawiają przyjęcia mandatu.

Jak informuje „Wyborcza”, Rzecznik Praw Obywatelskich ma interweniować w tej sprawie. W ostateczności - ma nawet wnioskować o zmianę prawa. Jednak do czasu aż się coś zmieni, uważajcie. W końcu brak prawka i dowodu to poważne utrudnienie.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Zuma Press/Forum Środa 07.02.2018