Autonomiczny autobus przyszłości od Mercedesa

Nieustannie zastanawiamy się, jak za kilkanaście lat będą wyglądać samochody. Mamy jednak wrażenie, że w tym motoryzacyjnym szale wiele osób zapomina o środkach komunikacji miejskiej. A tymczasem pomyślał o tym Mercedes i zaprezentował swoją niesamowitą wizję miejskiego autobusu przyszłości.
futurebus1.jpg

Niedawno chińczycy zaprezentowali projekt swojego „rozkraczonego autobusu”, który miałby wyglądać jak ogromny, jeżdżący tunel, pod którym przejeżdżać miałyby zwykłe samochody osobowe. Miałoby to rozładować korki i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

O ile jednak taki pojazd doskonale sprawdziłby się na zatłoczonych ulicach gigantycznych chińskich metropolii, o tyle już w Europie nie miałby on takiego zastosowania i raczej mało prawdopodobne, by w przeciągu kolejnych lat rozkraczony bus pojawił się na Starym Kontynencie.

Dlatego też Mercedes stworzył swoją własną wizję przyszłości komunikacji miejskiej , w postaci dostosowanego do europejskich warunków, autonomicznego autobusu. Tak, autonomicznego, czyli będącego w stanie jeździć, bezpiecznie zabierać pasażerów (i wymijać ich w razie konieczności), radzić sobie z ruchem ulicznym, rozpoznawać sygnalizację świetlną, a także lokalizować wszelkie przeszkody na swojej drodze, bez udziału człowieka.Wszystko to będzie możliwe dzięki zastosowaniu 12 kamer, radarów krótkiego i długiego zasięgu oraz nadajników GPS, które nieustannie będą monitorowały otoczenie wokół autobusu, tworząc bardzo dokładny cyfrowy obraz pojazdu w komputerach sterujących.

Oznacza to, że być może niedługo nawet taki zawód, jak kierowca autobusów odejdzie już zupełnie do lamusa, a jego rola ograniczy się wyłącznie do dumnego potakiwania głową na zaskoczone miny pasażerów, na widok samojezdnego pojazdu. Dokładnie tak, jak w filmiku.
Dodał(a): Jakub Rusak Środa 20.07.2016