Auto przyszłości od BMW

To kolejny koncept, który kreśli wizję aut przyszłości nazywanych „hands free” – czyli `bezdotykowych`. Oznacza to, że kierowca będzie mógł przekazać prowadzenie maszyny jej samej.
bmw-i-vision.jpg

BMW i Vision Future Interaction jest autem koncepcyjnym i wskazującym kierunek, w którym podąża bawarski koncern. Jednak niektóre z rozwiązań i systemów już dziś są rozwijane w szybkim tempie.

Ten pojazd od Bawarczyków ma powstać na bazie BMW i8 Concept Spyder. Dwuosobowy bolid w założeniu nie ma dachu i drzwi, ale jeśli dojdzie do produkcji pojazdu, zapewne będą różne opcje nadwozia. Przed kierowcą znajdować się będą wielkie wyświetlacze obsługiwane za pomocą gestów lub głosu. Do tego od środka do prawej krawędzi rozciągać się będzie kolejny wyświetlacz, 21-calowo komputer pokładowy. Na nim pojawiać się będzie obraz wideo rozmów, multimediów, nawigacji. Ale tylko, gdy samochód będzie w opcji autopilota. W przeciwnym wypadku ilość informacji będzie ograniczona do podstawowych, by nie rozpraszać kierowcy. Część danych pokazana będzie na wyświetlaczu HUD.Do wyboru są trzy tryby jazdy wybierane przełącznikiem na kierownicy: Pure Drive, Assist, Auto Mode. Pierwszy to czysta frajda z jazdy, czyli poleganie na ludzkich zmysłach i odruchach. Drugi podpowiada kierowcy o utrudnieniach na drodze, sugeruje ustawienia pojazdu do warunków drogowych, trzeci całkowicie przejmuje kontrolę nad autem w dwóch płaszczyznach – jazda do przodu i tyłu oraz na boki. W tym trybie auto będzie samodzielnie przyspieszać, hamować, omijać przeszkody i samo się zaparkuje.

W interakcję ma wchodzić również z pasażerami. Dopasuje się do ich preferencji, a obsługa będzie intuicyjna. Ustawienia trasy, pojazdu, multimediów możesz wcześniej zdefiniować w domu na smartfonie, a ten zsynchronizuje się z komputerem pokładowym, gdy wsiądziesz do auta.

BMW i Vision Future Interaction ma działać w oparciu o technologię vehicle to vehicle. Dzięki temu systemowi pojazdy i infrastruktura przekazują sobie informacje o warunkach drogowych oraz o swoim położeniu.

Autonomiczne pojazdy to rzeczywistość odłożona w czasie, a nie wizja teoretyków.


Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 05.02.2016