Moto

Sobota 19.01.2019, ckm

Nagrzewnica czy piecyk gazowy – jak wybrać optymalne ogrzewanie do garażu?

Garaż możemy skutecznie dogrzać, umieszczając w nim nagrzewnicę lub piecyk gazowy. Jak wybrać optymalne ogrzewanie do garażu?

nagrzewnica-czy-piecyk-gazowy--jak-wybrac-optymalne-ogrzewanie-do-garazu_5c533eaa.jpg

Nagrzewnica, czyli sprawdzone ogrzewanie garażowe

Nagrzewnice należą do urządzeń zdolnych do ogrzania nawet bardzo dużych pomieszczeń, takich jak hale produkcyjne. Występują w różnych rozmiarach i charakteryzują się zmienną mocą, a także sposobem zasilania. Wybierając urządzenie dogrzewające, uwzględniamy kubaturę naszego garażu, stopień jego zaizolowania oraz zastosowaną w nim wentylację. Nie każdą nagrzewnicę będziemy mogli wstawić do naszego pomieszczenia. Umieszczenie niewłaściwego sprzętu może zagrozić naszemu życiu.

Wśród dostępnych na rynku nagrzewnic wyróżniamy urządzenia elektryczne, gazowe i olejowe. Każdy z tych ogrzewaczy charakteryzuje się specyficznymi dla siebie właściwościami. To na ich podstawie wybierzemy dla siebie odpowiedni sprzęt, który dogrzeje nasz garaż.

Nagrzewnica elektryczna, czyli szybki sposób na ciepło w garażu

Nagrzewnica elektryczna doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach, takich jak np. kiosk, budka czy mały sklep. Poradzi sobie jednak również z szybkim dogrzaniem garażu, o ile zakupimy urządzenie o większej mocy grzewczej. Urządzenie zasilane prądem stosujemy tylko w dobrze zaizolowanym pomieszczeniu (straty ciepła będą wtedy niewielkie). Nagrzewnica elektryczna charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i szybką dystrybucją ciepła dzięki umieszczonemu w niej wentylatorowi. Jeśli dobierzemy sprzęt o mocy odpowiedniej do wielkości naszego garażu, w krótkim czasie uzyskamy w nim pożądaną temperaturę. W urządzeniu nie ma otwartego płomienia, a to sprawia, że możemy pracować przy nim z każdym rodzajem materiału bez ryzyka pożaru.

Choć wygodne w użytkowaniu, nagrzewnice elektryczne opłacają się jedynie do sporadycznego i krótkiego dogrzewania pomieszczenia. Sprzęt zużywa duże ilości energii elektrycznej, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd. Za nagrzewnicę zapłacimy nawet mniej niż 100 zł. Jeśli jednak korzystamy z niej regularnie, sprzęt okazuje się być bardzo drogim urządzeniem (po dodaniu do niego kosztu energii elektrycznej).

Nagrzewnica gazowa, czyli tańszy sposób na ciepły garaż

Dmuchawy gazowe jako paliwo służące do działania sprzętu i ogrzewania pomieszczeń wykorzystują gaz z butli. Urządzeń tych nie podłączamy do prądu, ale do butli z propanem lub propan-butanem (butlę kupimy np. na stacji benzynowej). Nagrzewnice gazowe charakteryzują się wysoką kalorycznością i mają zdolność do osiągania dużej mocy cieplnej. Bez problemu więc radzą sobie z dogrzaniem takich pomieszczeń jak przydomowy garaż czy większy warsztat. W wyniku spalania gazu powstaje dwutlenek węgla oraz para wodna. Nadmiar dwutlenku węgla w słabo wentylowanym pomieszczeniu może doprowadzić do zaczadzenia. Nagrzewnicy zasilanej gazowo nie umieścimy więc w dobrze zaizolowanym garażu bez sprawnie działającej wentylacji. Oprócz dwutlenku węgla problematyczna okazuje się też para wodna. Jeśli pomieszczenie jest bardzo szczelne, gromadząca się para będzie powodowała zawilgocenie pomieszczenia. Wnikając w ściany spowoduje powstawanie grzybów i pleśni. Nagrzewnica gazowa z termostatem to koszt ok. 300 zł.

Nagrzewnica na zużyty olej, czyli wysoka wydajność i duży komfort użytkowania

Urządzenia grzewcze zasilane przepracowanym (zużytym) olejem doskonale poradzą sobie z ogrzaniem większego pomieszczenia. Urządzenia te charakteryzują się dużą wydajnością przy niskim koszcie eksploatacji. Choć cena pieca olejowego kilkukrotnie przewyższa wydatek na nagrzewnicę elektryczną czy gazową, w ogólnym rozrachunku sprzęt na zużyty olej okazuje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem (przy założeniu, że dogrzewamy garaż o dużej powierzchni). Wśród nagrzewnic olejowych wyróżnia się nagrzewnice bez odprowadzania spalin oraz piece z zamkniętą komorą spalania i kominem. Pierwszy rodzaj sprzętów wykorzystuje się w pomieszczeniach, gdzie umożliwiony jest stały przepływ powietrza, a spaliny mają swoje ujście. Nagrzewnice z kominem to urządzenia, które można zastosować wszędzie, ponieważ generują tylko czyste powietrze. W porównaniu z innymi sprzętami grzewczymi, nagrzewnice na zużyty olej cechują się największą wydajnością.

Piecyk gazowy, czyli tradycyjny sposób na ciepło w garażu

Piecyk gazowy służy zazwyczaj jako dodatkowe urządzenie dogrzewające i jest uzupełnieniem podstawowego ogrzewania. Na rynku dostępne są jednak i takie piecyki, które samodzielnie potrafią wyemitować ciepło potrzebne do ogrzania nawet wielkiej hali (o powierzchni do 250 m2). Takie piecyki ogrzewają nie tylko pomieszczenia, ale mogą służyć również jako urządzenia zewnętrzne np. do osuszania budynków w trakcie budowy (na rynku dostępne są specjalne modele).

Piecyki gazowe generują ciepło dzięki zastosowaniu palnika ceramicznego, palnika ze stali nierdzewnej lub płyty wykonanej z ceramicznych włókien. Urządzenia z palnikami ceramicznymi rozprowadzają ciepło równomiernie, nie wysuszając jednocześnie powietrza. Ogrzanie pomieszczenia możliwe jest dzięki wykorzystaniu konwekcji oraz promieniowania. Żeby wygenerować ciepło, urządzenie korzysta z gazu płynnego. Niektóre modele piecyków mają dodatkową grzałkę elektryczną, którą można używać razem z ogrzewaniem gazowym.

W piecyku gazowym na podbłękit ciepło wytwarzane jest przez palnik ze stali nierdzewnej. W trakcie działania urządzenia możemy zaobserwować błękitne płomienie generowane przez piecyk. Sprzęt na podbłękit działa mniej wydajniej niż piecyki z palnikiem ceramicznym tj. gorzej rozprowadza ciepło w pomieszczeniu. W urządzeniu widać płomień, więc piecyk wytwarza dwutlenek węgla. Dlatego możemy z niego korzystać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Piecyki gazowe z katalizą mogą pracować bez przerwy nawet przez długie godziny. Ciepło wytwarzane jest w nich przez płyty wykonane z ceramicznych włókien. W piecyku nie ma płomienia, a wytwarzane przez niego spaliny są od razu oczyszczane. Dzięki temu urządzenie nie wydziela zapachu gazu, tak jak inne modele piecyków.

Piecyk gazowy – jak wybrać odpowiedni do naszego garażu?

Decydując się na piecyk gazowy do naszego garażu, obliczmy moc cieplną, jaka będzie potrzeba do dogrzania pomieszczenia. W dobrze zaizolowanych garażach potrzebujemy ok. 100-150 W mocy piecyka na 1 m2. Do pomieszczenia 20 m będziemy potrzebowali więc sprzętu o mocy od 2 do 3 kW. Jeśli nie jesteśmy pewni naszych obliczeń, możemy skorzystać z sugestii producenta. Na swoim produkcie podaje on zazwyczaj informację o tym, jaką powierzchnię piecyk może ogrzać.

Wybierając piecyk gazowy, zdecydujmy się na urządzenie z regulacją temperatury. Im więcej możliwości ustawień, tym łatwiej będzie nam zarządzać temperaturą, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu.

Jako źródło energii piecyk wykorzystuje gaz. Zanim zdecydujemy się na konkretny model urządzenia, sprawdźmy, jak często będziemy musieli wymieniać butlę. Choć gaz należy do tanich paliw, kłopotliwa może okazać się częsta konieczność wymiany butli na nową.

Nagrzewnice gazowe i olejowe oraz piecyki gazowe dobrze sprawdzą się jako ogrzewacze do garażu. Decyzja o tym, który ze sprzętów postawimy w pomieszczeniu, zależy przede wszystkim od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na dodatkowe urządzenie grzewcze. Wybierając dmuchawę lub piecyk, uwzględnijmy również to, czy nasz garaż ma odpowiednią wentylację. 

Źródła:

  • https://www.budujesz.pl/wiadomosc/piecyk-gazowy-jak-wybrac-jaki-najlepszy/7391/
  • https://www.budujesz.pl/wiadomosc/nagrzewnica-do-warsztatu-i-pomieszczen-gospodarczych-jak-wybrac/6602/
  • https://www.narzedzia.pl/artykuly/jaka-nagrzewnice-powietrza-wybrac,3548.html
  • https://allegro.pl/artykul/sprawdzone-sposoby-dzieki-ktorym-ogrzejesz-swoj-garaz-81153