Moto

Czwartek 10.01.2019, Izabela Popko

Kilka słów o felgach z włókna węglowego

Co warto o nich wiedzieć?

felgi karbonowe.jpg

Każdy posiadacz samochodu wie doskonale, jak ogromne znaczenie ma wybór odpowiednich felg. Nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia zużycia opony czy utrzymywania jej w prawidłowej pozycji w każdych warunkach, ale również zdobią nasze auto często nadając mu charakteru i drapieżnego stylu. Nic więc dziwnego, że spora liczba kierowców śledzi rynek felg i chętnie inwestuje w nowości.

Wśród tych, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy aut z wyższej półki wymienić należy felgi z włókna węglowego. Czym są, jakie mają właściwości i czy warto na nie postawić? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Włókno węglowe - czym charakteryzuje się ten materiał?

Zanim przyjrzymy się nieco bliżej felgom z włókna węglowego poznajmy lepiej karbon, czyli materiał, który wykorzystywany jest w procesie ich produkcji. Choć wydawać by się mogło, że jest to materiał, który powstał dopiero niedawno tak naprawdę jego początki sięgają roku 1963. Wówczas był jednak zarezerwowany jedynie dla lotów kosmicznych.

Włókno węglowe to tak naprawdę tkanina, która składa się z kilku-kilkunastu tysięcy nitek, które z kolei składają się z atomów węgla. Włókna te mają różną grubość i są ciasno ze sobą splecione. Z tego właśnie powodu carbon jest nawet do 5 razy wytrzymalszy od stali. Materiał ten doskonale przewodzi prąd, jest lekki, sztywny oraz posiada wyjątkową wytrzymałość na zmęczenie materiału. Co równie ważne, słabo ulega rozszerzalności cieplnej.

Szerokie zastosowanie karbonu

Karbon to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach w tym również w motoryzacji. Z materiału tego wykonuje się obecnie bardzo wiele elementów wchodzących w skład samochodów sportowych oraz sektora premium. Poza felgami, o których mowa znajdziemy go również w elementach karoserii. Doskonale znany jest również profesjonalnym rowerzystom, którzy marzą o lekkich i wytrzymałych rowerach posiadających ramę wykonaną właśnie z tego materiału. Z karbonu wykonuje się również liczne elementy bolidów formuły jeden, elementy jachtów a także różnego rodzaju śmigła, kadłuby i wiatraki. Słowem, znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie warto zastąpić ciężki metal znacznie lżejszym a mimo to wytrzymałym tworzywem.

Jak powstają felgi z włókna węglowego?

Nie da się ukryć, że proces powstawania felgi z włókna węglowego jest skomplikowany a jednocześnie fascynujący. “Do produkcji jednej felgi potrzebne jest kilkanaście kilometrów włókna węglowego, któremu po skomplikowanych procesach technologicznych nadaje się kształt finalny. Gotowy produkt jest niemal o połowę lżejszy od felgi aluminiowej, co przy komplecie 4 felg daje masę mniejszą o kilkadziesiąt kilogramów.” cyt. http://ladnefelgi.pl/. Pośrednio może to tłumaczyć ich wysoką cenę, która dla wielu z nas stanowi zaporę nie do przeskoczenia.

Felgi karbonowe - zalety i wady

Felgi wykonane z włókna węglowego mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie, dzięki czemu pozwalają na osiągnięcie lepszych osiągów, co ma szczególne znaczenie dla kierowców aut sportowych. To jednak nie wszystko. Felgi te są również niezwykle wytrzymałe na zgniatanie czy skrzywienia. Dzięki temu zapewniają nam większe bezpieczeństwo na drodze. Nie bez znaczenia jest również ich efektowny, drapieżny wygląd, który stanowi doskonałą ozdobę samochodu i dodaje mu charakteru. Felgi karbonowe maję jedną jedynie wadę, która sprawia, że wciąż nie są popularne tak jak na to zasługują. Mowa oczywiście o cenie. Za komplet felg karbonowych możemy bowiem zapłacić nawet 80 tysięcy złotych.

Podsumowując, karbon to z całą pewnością materiał przyszłości, który ma nam wiele do zaoferowania. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się go również w produkcji felg. I choć na razie felgi z włókna węglowego to propozycja jedynie dla osób, które posiadają auta za najwyższej półki warto mieć nadzieję, że dzięki nowoczesnym metodom produkcji cena tego materiału spadnie i efektowne, lekkie i wytrzymałe felgi staną się dostępne dla wszystkich.

Materiał partnera