Lifestyle

Środa 14.11.2012, CKM

Whisky bez tajemnic

Bartek Denis jest barmanem, trenerem barmańskim, a przede wszystkim pasjonatem. Poprosiliśmy, by opowiedział nam o kultowym trunku Szkotów.

whisky
Ekskluzywny fan page

CKM: Jak powinno serwować się szkocką whisky?
Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Szkocką można pić czystą, z lodem czy odrobiną wody. Ja zawsze podaję wodę osobno w dzbanku, by każdy mógł nalać sobie odpowiednią ilość. Woda otwiera bukiet aromatów — pozwala wyczuć wszystkie nuty zapachowe i smakowe. Nie powinno się komuś dolewać wody do whisky. Jak mówią znawcy: „Biada temu, kto miesza się do cudzej szklanki whisky”!

CKM: A czy z colą można pić?
Chyba każdy alkohol można pić z colą. Moim zdaniem jednak cola zabija smak whisky, a drinki tworzy się po to, by podkreślały smak i aromat trunku!

CKM: Czy łączy się whisky z innymi alkoholami?

Oczywiście. Z niektórymi doskonale się komponuje — wystarczy wymienić tak znane drinki, jak Rusty Nail, Godfather czy Rob Roy.


CKM: Czy whisky powinna być mrożona?
Generalnie nie mrozi się butelki whisky, bo niska temperatura zabija bukiet smakowy. Whisky powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu. Jeśli chcemy pić whisky schłodzoną, to podajemy ją we wcześniej zmrożonej szklance lub dodajemy lód.

CKM: Właśnie w jakim szkle powinno podawać się whisky, może w kieliszku?
Najbardziej odpowiednia jest szklanka typu old fashioned. Niska,  szeroka z podwójnym dnem. Sprawia wrażenie ciężkiej i ma zwykle pojemność 240 ml. Nazwa Old Fashioned nawiązuje do klasycznego drinka — pierwszego, jaki powstał na bazie whisky. Co do kieliszków, to używa się ich do degustacji, czasem także do picia, zwłaszcza szkockiej whisky. Zwężony ku górze kieliszek, tzw. tulipan lepiej koncentruje wszystkie ukryte aromaty.|

CKM: Po czym poznać prawdziwą szkocką whisky?
Najbardziej istotną cechą szkockiej whisky jest jej różnorodność. W zależności od regionu, a są cztery, mamy do czynienia z whisky o różnym charakterze smakowo–zapachowym. I tak w Highland produkuje się whisky o charakterystycznym pełnym owocowym i pikantnym smaku. Whisky pochodzące ze Speyside mają kwiatowy, owocowy lub miodowy aromat. Whisky z Lowland są lekkie. Dziki krajobraz i ostry wietrzny klimat odbijają się także w produkowanych whisky w Islay. Mają one ciężki, dymny i ostry smak.