Lifestyle

Piątek 24.05.2019, Izabela Popko

Jak usunąć niechciany tatuaż?

Rozmawiamy z ekspertką w tej dziedzinie.

laserowe usuwanie tatuażu.jpg

Tatuaże w Polsce są coraz popularniejsze. Fakt, iż barwnik wprowadzany jest w głębokie warstwy skóry (co zapewnia trwałość tatuażu), przez jednych uznawane jest za zaletę, przez innych jednak – za wadę. Jeśli bowiem z czasem uznamy, że tatuaż okazał się złą decyzją albo jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia, wówczas konieczne jest wykonanie serii profesjonalnych zabiegów usuwania tatuażu. Jednak osoby decydujące się na usuwanie tatuażu nie są w pełni zadowolone z efektów również i tego zabiegu. Od czego zależy zatem to, czy uda się trwale usunąć tatuaż? I czy istnieje uniwersalna metoda, która będzie idealna dla każdego posiadacza niechcianego tatuażu? Wszelkie te wątpliwości pomoże nam rozwiać ekspert Karolina Grobelna – kosmetolog Centrum laseroterapii Neonia z Krakowa.

Wzrasta liczba osób decydujących się na wykonanie tatuażu. Oczywistym jest zatem, że jednocześnie powiększa się grono tych, którzy tatuaż chcą usunąć. Wiele osób nie jest bowiem zadowolonych z wyglądu tatuażu. Czy zapotrzebowanie na zabiegi usuwania tatuażu stale wzrasta?

Faktem jest, że wraz z liczbą osób odwiedzających salony tatuażu, proporcjonalnie wzrasta liczba tych, którzy udają się do gabinetu medycyny estetycznej, aby usunąć tatuaż. Przyczyn podjęcia takiej decyzji może być wiele. Niekiedy – tak jak wspomniano – jest to niezadowolenie z wyglądu tatuażu. Jego wygląd może odbiegać od naszych wyobrażeń. Ponadto wraz z upływem czasu tatuaż blaknie, a jego kontury ulegają rozmyciu; problem z wyglądem tatuażu nasila się wraz z utratą elastyczności skóry i pojawieniem się zmarszczek. Bardzo często usuwane są tatuaże z imionami, nierzadko przyczyną usunięcia tatuażu zlokalizowanego w widocznym miejscu na skórze są problemy ze znalezieniem pracy.

Jakie powinny być pierwsze kroki,  które należy wykonać po podjęciu decyzji o usunięciu tatuażu?

Bez wątpienia powinna być to wizyta w gabinecie medycyny estetycznej oraz konsultacja z lekarzem lub kosmetologiem. Tylko profesjonalna ocena tatuażu, użytych barwników, głębokości ich wprowadzenia w skórę umożliwia zaplanowanie skutecznej terapii usuwania tatuażu. Nie należy natomiast szukać pomocy w salonie tatuażu, gdyż takie lokale nie są wyposażone w nowoczesną aparaturę. Ponadto brak tam eksperta posiadającego doświadczenie w tego typu zabiegach. Jeszcze gorszą decyzją jest próba samodzielnego usuwania tatuażu. Domowe metody usuwania tatuażu przynoszą więcej szkody niż pożytku, sprzyjając rozwojowi infekcji skórnych oraz powstaniu blizn.

Wiadomo już, że usuwanie tatuażu należy powierzyć profesjonalistom. A jaki zabieg usuwania tatuażu sprawdza się najlepiej?

Od wielu lat najskuteczniejszą metodą na pozbycie się niechcianego rysunku na skórze jest laserowe usuwanie tatuażu. Przewaga tego typu metody nad innymi sposobami usuwania tatuażu, takimi jak mechaniczne złuszczanie skóry zabiegiem dermabrazji czy stosowanie peelingów chemicznych sprowadza się do wysokiej skuteczności, a także bezpieczeństwa zabiegu. Jednak należy mieć świadomość, że nie zawsze wybór zabiegu laserowego daje gwarancję zadowolenia z zabiegu.

_dsc0357.jpg

Czy to oznacza, że brak jest stuprocentowej metody usuwania tatuażu?

Nie, oznacza to jedynie, że konieczne jest wykonanie zabiegu najnowocześniejszym laserem, który ma znacznie większe możliwości niż lasery starszej generacji. Niestety – wciąż jeszcze nieliczne gabinety mogą pochwalić się takim innowacyjnym laserem. Usuwanie tatuażu w Krakowie w Klinice Neonia jest możliwe z wykorzystaniem najskuteczniejszego obecnie lasera – Alma Harmony XL PRO Q switch. Laser ten emituje zróżnicowane wiązki światła, co daje możliwość usuwania zdecydowanej większości barwników.

Jakie barwniki usuwa się najłatwiej, a które sprawiają najwięcej problemu?

Najłatwiejsze do usunięcia są ciemne barwniki, takie jak czarny, granatowy czy niebieski. Dość dobrze zabiegowi usuwania poddają się kolory czerwony oraz brązowy, natomiast prawdziwe wyzwanie stanowią odcienie żółte oraz zielone. Niemożliwy do usunięcia jest natomiast barwnik biały. Laser Alma Harmony Q switch emituje fale o takiej długości, która umożliwia usuwanie szerokiej gamy barwników. Wiązka o długości 1064 nm odpowiada za usuwanie barw ciemnych, zaś o długości 532 nm – barw jasnych. Możliwość dopasowania długości fali umożliwia nie tylko skuteczną redukcję większości barwników wprowadzonych w skórę, ale także minimalizuje ryzyko powstania blizn czy poparzeń skóry.

A jak przebiega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Procedura usuwania tatuażu laserem jest bardzo prosta. Głowica lasera przykładana jest do obszaru skóry pokrytego tatuażem, a padająca wiązka powoduje rozbicie barwnika. Barwnik jest następnie usuwany, a tatuaż stopniowo blaknie. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości tatuażu – zazwyczaj jest to kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego bolesność zabiegu zostaje znacznie zredukowana, zaś proces gojenia się skóry przebiega sprawnie. Dla osiągnięcia zadowalającego efektu konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Dzięki wykorzystaniu najnowszego lasera Q switch laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne i skuteczne.

Źródło: Klinika medycyny estetycznej Neonia

Materiał partnera