Lifestyle

Czwartek 28.04.2016, ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z Tempur

Tempur - Bugatti wśród materacy

W XX wieku ludzkie ciało musiało dostosowywać się do materaca, ale obecnie to przeżytek. Prawdziwe nowoczesne materace dostosowują się do twojego ciała, do ciała małżonka... albo i do obu równocześnie. Tempur, jeden z najbardziej znanych producentów materacy, zawiera w swoich produktach nie mniej innowacji, niż giganci technologii i motoryzacji.

nowoczesny-materac-tempur.jpg
Jestem bankierem, lekarzem, pracuję w agencji marketingowej – tak zazwyczaj się przedstawiamy. Nikt nie mówi: „jestem śpiochem”, chociaż mógłby. W końcu śpiąc spędzamy więcej czasu, niż w pracy – a jeśli nie, to pewnie przynajmniej chcielibyśmy osiągnąć ten balans., choćby po wliczeniu weekendów i urlopów. Lekarze wskazują, że w zależności od osoby, optymalna długość snu to zazwyczaj od 7,5 do 9 godzin. Jest to czas często przez Polaków niedoceniany. Nierzadko zdarza się, że rodzina spędza dziesiątki tysięcy złotych na nowoczesny, wygodny samochód, za to „oszczędza” każdy grosz na łóżku i materacu, których używa przez zdecydowanie dłuższy czas. Niesłusznie. Wiele racji jest bowiem w powiedzeniu, które przypisuje się słynnemu londyńskiemu szewcowi, Johnowi Wildsmithowi: „spędzasz cały dzień albo w butach, albo w łóżku, więc opłaca się inwestować w te dwie rzeczy”.

Dlaczego różne materace różnie działają na nasze ciało w czasie snu? Jednym z kluczowych powodów jest działanie naczyń krwionośnych, które nie odpoczywają, gdy my śpimy, ale ciągle przesyłają w organizmie krew, a wraz z nią – niezbędny do procesów biologicznych tlen i składniki odżywcze. Gdy długo leżymy w jednej pozycji, powstaje ucisk, a przez to – krew krąży wolniej, pojawia się niedokrwienie. Przewracamy się wtedy z boku na bok, co może przeszkadzać w zdrowym, głębokim śnie. Czasami to leżący obok partner przerywa nam swoimi ruchami ciągłość snu. Prosty problem, na który trudno było znaleźć proste rozwiązanie. Producenci materacy sięgali już w różnych kierunkach, poszukując usprawnienia w tej kwestii. W przypadku Tempur, odpowiedź była dość wyjątkowa, i bazowała na użyciu patentów opracowanych na potrzeby… statków kosmicznych.

Historia tej technologii sięga lat 70. Celem NASA było zmniejszenie ogromnych przeciążeń, jakich doświadczali kosmonauci podczas startu. Opracowali w tym celu specjalny materiał, jakim była pianka wiskoelastyczna – cechująca się lepkością i elastycznością. Tak więc reaguje na nacisk, z zachowaniem pewnego oporu, a po jego ustaniu wraca powoli do pierwotnego kształtu.Patentem nazwanym Tempur-Pedic zainteresował się szwedzki producent pianek, Fagerdala. Planowali stworzyć materac dostosowujący się do ludzkiego ciała podczas snu i redukujący wszelki nacisk. Po wielu latach badań i prac, udało się osiągnąć pożądany efekt – materac idealny do snu. Zastosowanie pianki sprawia, że obojętnie od tego, w jakiej pozycji śpimy, materac będzie wspierał właśnie te miejsca, na których się wspieramy, likwidując ucisk i pozwalając zachować prosty kręgosłup. Po udanych testach, patent sprowadzono do USA i powstała firma Tempur. Sprzedaż materacy ruszyła w latach 90. i szybko osiągnęła spore rozmiary. Materace spopularyzowały się szybko w amerykańskich szpitalach, będąc odpowiedzią na problemy osób ograniczonych ruchowo. Piankę wiskoelastyczną uznano za największy przełom w tej branży od czasów przedwojennych, kiedy to wprowadzono materace sprężynowe.

Materace z podobnych materiałów zaczęli tworzyć inni producenci, ale Tempur nadal uznawany jest zarówno za pioniera, jak i synonim najwyższej jakości. Chodzi tu nie tylko o niepodrabialną recepturę, ale i ciągle najwyższą na rynku gęstość materiału oraz trwałość (firma zapewnia, że materacy można używać bez zużycia przez 15 lat). Ich produkty można by porównać do iPoda czy iPhone'a – pierwszy przełomowy produkt podbijający rynek, którego używa się zupełnie inaczej niż konkurencji, a potem dopracowywane wersje w kilku wariantach. Kolejne działania firmy mogą przywodzić wręcz na myśl Bugatti, reaktywowanej niedawno kultowej marki, której kolejne modele określa się jako „NASA samochodów”. Ich auta to zbiór odważnych innowacji, mających na celu stworzenie jak najlepszego dzieła, a nie tylko optymalizację cenową. Celem słynnego modelu Bugatti Royale (rok 1927) było stworzenie „najwspanialszego auta wszech czasów”, w rezultacie dając światu mierzącą niemal 6,5 metra długości limuzynę, z blisko 13-litrowym silnikiem.

bugatti.jpg


Podobną rolę w dzisiejszych czasach pełni Bugatti Veyron – Samochód Dekady według programu „Top Gear” i najszybszy pojazd, jakim można legalnie jeździć po ulicach, osiągający nawet 430 km/h. Kolejne rekordy ma pobić nowy model na rok 2016, Bugatti Chiron. Te auta to zabawki dla najzamożniejszych, ale ambicja ich twórców jest inspiracją dla całej branży. Potrafią one przekonywać, że nawet w konserwatywnej od dawna dziedzinie motoryzacji nie wszystko jeszcze powiedziano i nie ma powodu, by nie sięgać wzrokiem poza tradycyjne modele w kosmetycznie ulepszanych co roku wersjach. W końcu również statki kosmiczne NASA są używane przez niezwykle wąską grupę, a jednak kolejne pomysły tego rządowego programu znajdują drogę do domów w różnych formach.

Tempur działa podobnie – nie da się zaprzeczyć, że te materace są wyjątkowe w swojej branży, żadne inne nie dają właśnie takiego uczucia podczas leżenia. Ale też doczekaliśmy się wielu odmian, cechujących się kolejnymi innowacjami technologicznymi. Niektóre z nich wynikają po prostu z różnicy gustów i ciał: żaden pojedynczy materac nie zadowoli każdego w tym samym stopniu. Jedni wolą materace miękkie, inni twardsze – dlatego powstała wersja Extra Soft. Inni lubią mieć swobodę ruchów na łóżku – dla nich skonstruowano wersję Sensation, na potrzeby której trzeba było zaprojektować zupełnie inną warstwę wierzchnią, która pozwoli na pełne ruchy jak na materacu sprężynowym, a nie zatraci właściwości pianki Tempur. Przylegający charakter materacy sprawiał, że dla niektórych osób były one zbyt „ciepłe” do wygodnego snu – na co firma zareagowała wprowadzając serię Breeze, korzystającą z licznych zdobyczy technologii. Składa się na nią materiał chłonący wilgoć, taki jak ten używany przez sportowców, warstwa odprowadzająca ciepło wydzielane przez ciało oraz wykończenie rozpraszające ciepło. Wszystkie rodzaje nowoczesnych materacy Tempur można poznać tutaj - http://pl.tempur.com/materace/

Dziesiątki lat i miliony dolarów inwestycji w nowoczesne badania – a wszystko po to, by osiągnąć tak z pozoru prosty cel, jak satysfakcjonujący sen, który w obliczu chorób cywilizacyjnych jest dla wielu nieosiągalny w konwencjonalnych warunkach. Punktem wyjścia projektu Tempur było założenie, że być może ludzkość nie jest wcale „skazana”, by już zawsze spać na materacach, które nie zmieniły się od lat 20. XX wieku – że technologia i postęp może pomóc również w tej dziedzinie życia. Obecnie firma chwali się, że użytkownicy ich produktów faktycznie zmieniają pozycję w trakcie snu wielokrotnie rzadziej, niż ci korzystający z materaca sprężynowego, a w rezultacie są po prostu lepiej wyspani, zadowoleni i bardziej skuteczni w codziennych obowiązkach. I tak jak w przypadku iPhone'ów czy supersportowych samochodów, mają swoje grono wyznawców, którzy nie wyobrażają już sobie spać na żadnej innej powierzchni.