Lifestyle

Piątek 07.09.2018, Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com

Samotność jest tak samo szkodliwa dla zdrowia, jak wypalanie 15 papierosów dziennie

Niepalenie ogólnie dobrze wpływa na zdrowie. No chyba że jesteś niepalącym samotnikiem. Wtedy brak tego nałogu przestaje mieć znaczenie.

iStock-161057440.jpg
Samotność to prawdziwa plaga współczesnego świata. Szybki tryb życia, media społecznościowe i technologia – to wszystko prowadzi do stopniowego rozkładu relacji międzyludzkich i izolacji jednostek od reszty społeczeństwa. O tym, jak bardzo samotność jest szkodliwa dla zdrowia ludzi pokazuje badanie przeprowadzone w maju 2018 roku przez amerykańskie przedsiębiorstwo Cigna zajmujące się służbą zdrowia.

Skala Samotności

W internetowej ankiecie przebadano 20 tys. Amerykanów w wieku 18 lat i wyżej, którzy mieli odpowiedzieć na pytania dotyczące poczucia samotności. Pytania te opracowano na podstawie Skali Samotności, stworzonej przez naukowców na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).

Okazało się, że na największą samotność cierpią przedstawiciele pokolenia Z (młodzi w wieku 18-22 lata), którzy przy okazji twierdzili, że ich stan zdrowia jest gorszy niż starszych pokoleń. Wynik „zetek” we wspomnianej skali wynosił 48 punktów, podczas gdy osoby powyżej 72 roku nazbierały „jedynie” 39 punktów.


Samotność a papierosy i otyłość

W badaniu określono także konkretnie, jak bardzo szkodliwa dla człowieka może być samotność. Okazuje się, że ma ona taki sam wpływ na śmiertelność jak wypalanie 15 papierosów dziennie i jest nawet bardziej niebezpieczna niż otyłość. Poza tym osoby mniej samotne znacznie częściej są w stanie odnaleźć zdrową równowagę między codziennymi aktywnościami i przy okazji nie mają trudności ze znalezieniem pracy.

Jak więc walczyć z samotnością? Tu akurat badanie nie jest specjalnie odkrywcze: wystarczy porządnie się wysypiać, spędzać czas z rodziną, uprawiać jakąś aktywność fizyczną i nie przepracowywać się.