Lifestyle

Sobota 24.08.2013, Józef Warmiński

Ratuj ją kto może!

Kobiety ciągle wpadają w kłopoty. A latem jeszcze częściej. Dlatego na wszelki drukujemy fachowy poradnik pierwszej pomocy, dzięki któremu uratujesz z wakacyjnych opałów damę swego serca i jeszcze parę innych

pierwsza pomoc
 Poćwierkaj z nami

Tonięcie

1. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że co roku na świecie topi się 450 tys. osób. Istnieje więc usta.jpgspore ryzyko, że i twoja luba zniknie na chwilę pod wodą. Co wtedy robić? Najważniejsze, aby szybko – ale bezpiecznie – wyciągnąć ją z topieli. Jeśli nie czujesz się pewnie w wodzie, zapewnij sobie pomoc ratowników WOPR lub innych plażowiczów. Gdy nieprzytomna i nieoddychająca już będzie na lądzie, unieś jej brodę do góry i wykonaj pięć wdechów ratowniczych (wdech 1 sekunda, wydech 1 sekunda).
uscisk.jpg
2. Po pięciu wdechach ratowniczych pora na uciśnięcia klatki piersiowej. Ułóż podstawę dłoni między piersiami dziewczyny (czyli na mostku), spleć palce i wyprostuj łokcie. Tak przygotowany całym ciężarem uciskaj szybko (ok. 100–120 razy na minutę) i mocno. Wykonuj naprzemiennie 30 ucisków i 2 wdechy. Masz problem z utrzymaniem szybkości 100 uciśnięć na minutę? Nuć „A wszystko to, bo ciebie kocham” Ich Troje albo „Gangnam style” zespołu PSY. Jak wolisz.

3. Gdy dziewczyna zacznie sama oddychać, ułóż ją na boku – nieważne, czy lewym, czy prawym. Fachowo wykonuje się to poprzez  odpowiednie ułożenie rąk oraz nóg pacjentki. W stresie pewnie zapomnisz całego układu, więc pamiętaj tylko, że: ciało powinno być ułożone stabilnie i tak, by zapobiec uciskowi na klatkę piersiową. Po ułożeniu panny na boku odchyl jej głowę i sprawdzaj, czy oddycha. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jej stanu – dzwoń po pogotowie!

boczna.jpg

Zaprószenie oka

zaproszenie.jpg

Mała muszka, ziarnko piasku czy pyłek trawy – nawet najmniejszy obiekt w oku naszego kochania urasta do potężnych rozmiarów. Dlatego, jeśli twoja kobieta zacznie nerwowo pocierać powiekę, nie czekaj, tylko zaproponuj jej przemycie bolącego oka. Jak to zrobić? Poproś dziewczynę, by pochyliła głowę na bok, a następnie skieruj na podrażnione oko łagodny strumień letniej wody (może być z kranu albo z butelki). Zwróć uwagę, by „chore” oko było na dole, tak by woda nie spływała do drugiego „zdrowego” oka.

Uraz nadgarstka

nadgarstek.jpg

Nawet niewinne sporty letnie w przypadku kobiet sprzyjają nieszczęściom. Np. siatkówka często powoduje urazy nadgarstków. Ty taką nadwyrężoną dłoń usztywnij bandażem elastycznym. Zadbaj jednak o to, by bandaż nie był założony zbyt ściśle, bowiem może to pogorszyć krążenie w opatrzonej kończynie. Dla pewności po zakończeniu bandażowania zapytaj pannę, czy nie czuje mrowienia w dłoni. Jeżeli tak się dzieje, załóż obwoje jeszcze raz, tylko delikatniej.

Stłuczenie

stluczenie.jpg

Nie tylko sport generuje sytuacje niebezpieczne dla kobiet. Często są one atakowane przez zupełnie nieruchome przedmioty, jak np. kant łóżka czy walizka. Co zrobić, gdy panna wyrżnie o coś dowolną kończyną i zacznie jej rosnąć siniak? Do szklanki wody wsyp pół łyżeczki sody oczyszczonej (powinna być w najbliższym sklepie spożywczym) i solidnie zamieszaj. W tak przygotowanym roztworze zamocz gazę i obłóż stłuczenie. Całość możesz jeszcze owinąć bandażem elastycznym i schłodzić np. lodem – w ten sposób zmniejszysz obrzęk.

Wypadek samochodowy

wypadek.jpg

1.Pamiętaj o założeniu odblaskowej kamizelki i ustawieniu trójkąta ostrzegawczego na drodze! Gdy już to zrobisz, sprawdź, czy kobieta oddycha. Delikatnie odchyl jej głowę (czyl i udrożnij drogi oddechowe) i przez 10 sekund wysłuchuj i wyczuwaj na policzku jej oddech. wypadek 1.jpg Nie bój się, że uszkodzisz szyjny odcinek kręgosłupa; z uszkodzonym kręgosłupem można żyć, a bez powietrza – niezbyt. Jeżeli kobieta oddycha i nie grozi jej żadne zewnętrzne niebezpieczeństwo (np. pożar samochodu), nie wyciągaj jej z pojazdu, tylko od razu dzwoń po pogotowie. W przeciwnym razie pora na szybką ewakuację.

2. Przetnij lub odepnij pasy bezpieczeństwa, a potem uwolnij jej stopy spomiędzy pedałów. Pochyl się nad nią i swoją prawą rękę włóż pod jej prawą pachę, a następnie    chwyć ją nachwytem za prawe przedramię. Swoją lewą  rękę włóż pod lewą pachę dziewczyny i również chwyć nachwytem prawe przedramię. wyapdek 2.jpg

3. Jeśli starczy ci siły i sprawności, przytrzymaj prawą ręką żuchwę kobiety i oprzyj jej głowę na swoim ramieniu. W ten sposób stabilizujesz kark i minimalizujesz ryzyko uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Teraz wyciągnij ranną „na siebie”, odciągnij z miejsca zagrożenia i koniecznie wezwij fachową pomoc.

Oparzenie

Gdy dama twojego serca oparzy się dotkliwie (np. próbując z łakomstwa chwycić zbyt wcześnie kiełbaskę z grilla), nie panikuj, tylko zdejmij z jej dłoni biżuterię i zegarek. Oparzona kończyna szybko puchnie, a precjoza mogą utrudnić krążenie. Gdy już to zrobisz, polewaj oparzoną rękę zimną wodą nawet przez 20 minut lub do ustąpienia bólu.

Zatrucie pokarmowe

zatrucie.jpg

Wakacyjna choroba powszechnie znana jako „klątwa faraona” dotyka – jakby inaczej – częściej kobiety niż mężczyzn. Chcesz ratować swoją lubą? Ułóż ją na boku z podkurczonymi nogami – to zmniejszy napięcie mięśni brzucha i ułatwi oddychanie. Zapewnij jej także dużo wody mineralnej (by zapobiec odwodnieniu i niedoborom elektrolitowym) oraz miskę na wypadek wymiotów. Jeżeli panna biega do łazienki częściej niż raz na dwie godziny, idź do apteki i po konsultacji z farmaceutą kup lek przeciw biegunce.

Przegrzanie
przegrzanie.jpg

Zamiast – jak ty – siedzieć w barze, twoja kobieta leżała na plaży, a teraz boli ją głowa, ma gorączkę i opuchnięte stopy? Najpewniej padła ofiarą przegrzania (nazywanego udarem słonecznym). Ułóż ją z lekko uniesionymi nogami i nakryj mokrym ręcznikiem. By zapobiec zaburzeniom elektrolitowym, podawaj jej wodę mineralną i bogate w jony soki owocowe (np. pomidorowy).

Zakrztuszenie

1. Nawet romantyczny spacer po molo z paczką frytek w ręku może źle skończyć się dla twojej wybranki! To zakrztuszenie 2.jpgznaczy, o ile szybko nie zareagujesz. Pamiętaj, gdy kobieta się krztusi, zachęcaj ją do kaszlu. Jeśli kaszel nie przynosi efektu, ręką ułożoną w „łódeczkę” uderz ją pięć razy w miejsce między łopatkami.
zakrztuszenie.jpg2. Jeśli to nie zadziała, stań za swoją lubą i rękę zwiniętą w pięść umieść pod miejscem, gdzie łączą się żebra. Drugą rękę połóż na pierwszej i wykonaj silny i bardzo gwałtowny ruch do siebie i do góry, tak jakbyś chciał coś wygarnąć. Jeżeli kobieta ciągle się krztusi, powtórz to kilka razy. I bez skojarzeń – to poważna sprawa!


Ten tekst, mimo lekko humorystycznego zabarwienia, jest prawdziwą instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Konsultował go Aleksander Hepner, ratownik medyczny z zespołu pogotowia Falck Medycyna. Uwaga, jeśli nasz instruktaż ci nie wystarcza, koniecznie zadzwoń po pomoc na pogotowie (tel. 999 lub 112)!