Lifestyle

Wtorek 17.09.2013, BJ, Książęce

Piwny poradnik kulinarny

Jeśli wydaje ci się, że do piwa można jeść tylko czipsy, a do obiadu pić tylko wino, musimy wyprowadzić cię z błędu. Istnieje ogromny wachlarz możliwości komponowania potraw z myślą o różnych stylach piwnych. Wystarczy, że przyswoisz kilka zasad, a zwykłe picie browaru raz na zawsze przemieni się w świadomą celebrację smaku!

Jabłkowy boczek z anyżem i miodem lipowym w śliwkachJeżeli do tej pory piwo i pizza były jedynym znanym ci, sprawdzonym połączeniem smaków, musimy przyznać, że twoja piwno-kulinarna wiedza wypada na lichą tróję. Niby masz rację (tłusta pizza i zimny browar to atrybuty prawdziwego mężczyzny), ale nie do końca (prawdziwy mężczyzna nie pije byle czego, tylko świadomie łączy odpowiednie piwo do konkretnej potrawy i nie ogranicza się do oklepanych rozwiązań). Uświadomili nam to specjaliści smaku z browaru Książęce ze znakomitym kucharzem - Jerzym Sobieniakiem na czele, z którymi mieliśmy przyjemność wspólnie gotować, jeść i degustować piwo.

W PIWNO-KULINARNEJ PODRÓŻY ZMYSŁÓW

Piwo może być doskonałym dodatkiem nawet do najbardziej wyszukanych dań. Dobierając piwo do potraw nie należy kierować się przypadkiem – potrzebna jest znajomość podstawowych zasad, a także wyczucie smaku i chęć eksperymentowania, gdyż w świecie piwa nie ma tak sztywno ustalonych zasad doboru trunku do dań jak w świecie wina.

Sonda

Które Książęce smakuje ci najbardziej?

Podstawowa reguła w świecie piwnych kulinariów to zasada dopełnienia. Stosując ją, szukamy podobnych cech dania i dobranego do niego trunku, dążąc do osiągnięcia harmonii smaków i aromatów. Zgodnie z nią, do lekkiego dania dobierzemy lekkie piwo, a do potraw o silnym smaku, mocno doprawionych – wyraziste piwa o mocnej goryczce. Godne rozważenia są tu takie aspekty jak m.in.: zawartość alkoholu w piwie, intensywność goryczki, obecność nut owocowych czy słodyczy.

Dla wielbicieli niebanalnych połączeń kulinarnych sprawdzi się zasada kontrastu. Pozwala ona na łączenie smaków – wydawałby się – sprzecznych. Według niej, delikatnie przyprawione potrawy powinno łączyć się z piwem o mocno goryczkowym, intensywnym charakterze. Natomiast słodkie desery idealnie współgrać będą z nutami palonymi, stonowanymi, kojarzącymi się z słodyczą miodu i karmelu. Wyrazisty smak potrawy może również zostać złamany silnym nagazowaniem piwa.

Do przystawek zalecane jest podawanie piw lżejszych, silnie nagazowanych i orzeźwiających. Piwa o głębokim, bogatym smaku sprawdzą się z deserami, a szczególnie z czekoladą, której gorzki smak idealnie współgra z chmielowymi nutami. 

KOLEKCJA PREMIUM KSIĄŻĘCE

Książęce Czerwony LagerEsencjonalny Czerwony Lager wyróżnia się wyrazistym smakiem i bogatym chmielowym bukietem. Swoją czerwono-bursztynową barwę zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji z wykorzystaniem słodów jęczmiennych – pilzneńskiego i karmelowego. Aby uwydatnić jego smak należy podawać go odpowiednio schłodzonego do 2-5 °C w wysokiej lagerowej szklance na nóżce. Świetnie pasuje do potraw kuchni polskiej i czeskiej, grillowanych potraw czy przekąsek takich jak aromatyczne sery i świeże wędliny.

Książęce Złote PszeniczneZłote Pszeniczne to drugi wariant Kolekcji Premium. Piwo warzone ze słodu pszenicznego jest naturalnie mętne, a jego smak to harmonijna kompozycja karmelowych nut i delikatnej, prawie niewyczuwalnej goryczki. Dzięki odpowiedniemu poziomowi nagazowania, pszeniczny wariant Książęcego świetnie orzeźwia i gasi pragnienie. Podanie piwa w charakterystycznej dla piw pszenicznych szklance – wysokiej, zwężonej w talii sprawi, że odwdzięczy się bujną piwną czapą.

Książęce Ciemne ŁagodeTrzecim z Książęcej rodziny jest Ciemne Łagodne. Piwo, które raz na zawsze obala mit, że ciemne piwa muszą być ciężkie i trudne do picia. Dzięki kombinacji czterech odmian słodu jęczmiennego, Ciemne Łagodne charakteryzuje się łagodnym i złożonym smakiem. Słód pilzneński i monachijski nadają mu delikatny biszkoptowo–miodowy bukiet, podczas gdy słód karmelowy i palony wzbogacają trunek o intrygujące nuty czekolady i świeżo mielonej kawy. Ciemna, intensywna barwa piwa prezentuje się jeszcze bardziej atrakcyjnie, gdy podamy je w eleganckim pokalu. Ciemne Łagodne sprawdza się w kulinarnych kombinacjach, które zaskoczą niejednego smakosza, podkreślając smak pieczonych mięs, ciemnych sosów, jak również owoców i deserów jak np. kawowe tiramisu.