Lifestyle

Niedziela 30.07.2017, Rafał Christ

Najciekawsze nowości wydawnicze

Grasujący w Krakowie morderca prostytutek, wiedźmy, twardzi mężczyźni i jeszcze twardsze kobiety. Takie osobistości możesz spotkać na stronach książki i kartach komiksów, które niedawno pojawiły się na naszych półkach sklepowych.

1gl.jpg
Pisarze, scenarzyści i ilustratorzy zapraszają nas między innymi do mrocznego i niebezpiecznego Krakowa, Neopolis, hrabstwa Craw, Rosji po której oprowadzi czytelników seksowna agentka, czy postapokaliptycznego świata, zwiedzanego wraz z małą dziewczynką i psem. Powieść i komiksy jakie znalazły się na subiektywnej liście najciekawszych nowości wydawniczych, łączy to, że dzięki nim trafimy do niesamowitych miejsc i spotkamy bardzo interesujących ludzi.

Dziewczyny, które miał na myśli

autor: Kazimierz Kyrcz Jr
wyd. POCISK
1.jpg

Pisarz zaprasza nas do spowitego smogiem Krakowa, ale nie do dawnej stolicy, jaką znamy ze szkolnych wycieczek czy innych powieści, a do miasta pełnego mrocznych zakamarków, ciemnych zaułków i dziwnych postaci. W świecie przedstawionym mamy do czynienia z istnym festiwalem osobistości. Jest policjant mający problemy osobiste, psychiatra, który powinien trafić na kozetkę, malarka i zakochany w niej witrażysta, a także uwielbiający rybki zabójca. Losy tych bohaterów łączą się, a całą opowieść spaja intryga kryminalna. Wszystko to doprawione zostało dużą dawką humoru i trafnymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości. „Dziewczyny, które miał na myśli” to popkulturowa papka zadowalająca najbardziej wymagających odbiorców. Błyskotliwe puenty, odrobina przerażenia oraz zaskakujące zwroty akcji – tego można się spodziewać siadając do lektury.

Wiedźmy
scen. Scott Snyder
rys. Jock
wyd. Mucha Comics
2.jpg

Głównymi bohaterami są członkowie rodziny Rooksów, którzy próbując uciec od traumatycznej przeszłości, przeprowadzają się do miasteczka Litchfield. W pobliskich lasach natrafią jednak na coś złego, pradawnego i głodnego. Ten komiksowy horror wprowadza w autentyczne przerażenie. Twórcy osiągają efekt za sprawą niedopowiedzeń, dusznego klimatu, a przede wszystkim doskonałych, często surrealistycznych rysunków Jocka. Od opowiadanej historii nie można się oderwać, a po lekturze pozostaje w głowie więcej pytań niż odpowiedzi.

Bajka na końcu świata. Tom 1. Ostatni ogród

scen. i rys. Marcin Podolec
wyd. Kultura Gniewu
3.jpg

Przez postapokaliptyczny świat przeprowadza nas dziewczynka imieniem Wiktoria oraz jej pies, tytułowa Bajka. Poszukują oni rodziców bohaterki, po drodze napotykając dziwaczne stworzenia i mijając gruzowiska, wymarłe lasy, czy kratery. Opowieść podszyta została odpowiednią dawką humoru i ironii. I chociaż komiks reklamowany jest jako „pierwszy tom postapokaliptycznej serii dla najmłodszych”, to dorośli również znajdą tu coś dla siebie i starsi będą kibicować postaciom w równym stopniu, co dzieci.

Top 10
scen. Alan Moore
rys. Gene Ha, Zander Cannon
wyd. Egmont
4.jpg

Legendarny scenarzysta, autor między innymi „Strażników” i „V jak Vendetta” zabiera nas w podróż do Neopolis – futurystycznego miasta, w którym porządku strzegą policjanci o nadprzyrodzonych zdolnościach pracujący na posterunku zwanym „Top 10”. I właściwie tyle można powiedzieć o fabule. Brak tu zwartej akcji, a na pierwszy plan wychodzą rozterki i życie osobiste poszczególnych postaci. Moore po raz kolejny odwraca konwencję superbohaterską na lewą stronę, szukając ludzkiej twarzy mutantów i zadając pytania dotyczące kontroli nadludzi. Nie brakuje również nawalanki, błyskotliwych puent, a nawet w pewnym sensie nagości, bo na kartach komiksu pojawia się gwiazda porno. A wszystko to podane zostaje w szczegółowej oprawie graficznej. Kolorowe rysunki często kontrastują z podejmowanym tematem, tym samym uwydatniając pesymistyczny przekaz. Dla fanów medium, pozycja obowiązkowa.

Bękarty z południa: Powrót do domu
scen. Jason Aaron, Jason Latour
wyd. Mucha Comics
5.jpg

Trzeci tom serii dla prawdziwych twardzieli. Po raz kolejny przyjdzie nam odwiedzić hrabstwo Craw i spotkać się z nieznającym litości trenerem futbolowym Eulessem Bossem. Wprowadzony zostaje szereg nowych postaci, którzy mają dość dyktatury sportowca i nie boją się mu sprzeciwić. Duszny klimat południa Stanów Zjednoczonym jak zawsze przytłacza, tym razem może nawet bardziej niż wcześniej, bo nadchodzi krwawy finał jednej z najciekawszych historii komiksowych ostatnich lat. Bohaterowie nie owijają w bawełnę, tylko przechodzą od razu do rzeczy. O świecie przedstawionym chciałoby się czytać bez końca, ale z pewnością nikt z nas nie miałby odwagi w nim zamieszkać.

Spider-Man: Niebieski
scen. Jeph Loeb
rys. Tim Sale

wyd. Mucha Comics
6.jpg

Takiego pajęczaka nie zobaczysz w kinie. Peter Parker nie jest rzucającym nieco czerstwymi żartami nastolatkiem, a pogrążonym w żałobie po śmierci ukochanej mężczyzną. Wspomina szczęśliwe chwile z partnerką i poszukuje odpowiedzi dlaczego jego życie tak nagle i niespodziewanie runęło. Nie brakuje również akcji, bo na kartach komiksu mierzy się między innymi z Green Goblinem i Rhino. Zgodnie z tytułem w rysunkach przeważa barwa niebieska. Kolor ten symbolizuje melancholię i kojarzy się z chłodem. Z tego powodu ze świata przedstawionego bije żal, który może doprowadzić czytelnika do depresji.

Deadpool Classic. Tom 2
scen. Joe Kelly, Pete Woods
rys. Ed McGuinness, Aaron Lopresti, kevin Lau, Shannon Denton, John Fang, Bernard Chang
wyd. Egmont
7.jpg

Najemnik z nawijką powraca w wielkim stylu w drugiej odsłonie klasycznych przygód ze swoim udziałem. Tym razem Wade Wilson traci swoją legendarną zdolność regeneracji. Żeby ją odzyskać musi zaufać szalonemu naukowcowi i zdobyć krew Hulka. Dodatkowo pragnie zemścić się na Daredevilu. Brutalnej akcji nie brakuje, ale znakiem rozpoznawczym serii nie jest tylko groteskowa i przerysowana przemoc, a kolejne komiksy czyta się również dla suchych i jednocześnie zawsze zabawnych żartów Deadpoola. Tych jest nawet więcej niż w pierwszym tomie. Taką klasykę duzi chłopcy lubią najbardziej.  

Czarna Wdowa. Powrót do domu
scen. Richard K. Morgan
rys. Bill Sienkiewicz, Goran Parlov, Sean Phillips
wyd. Egmont
8.jpg

Natasza Romanowa chce zakończyć swoją dotychczasową działalność. Pracowała dla wywiadu amerykańskiego i radzieckiego, a teraz pragnie tylko spokoju. Ktoś ma jednak wobec niej inne plany i żeby zachować życie, będzie musiała wrócić do Rosji i zmierzyć się z własnymi demonami. W skrócie mamy do czynienia z doskonałą szpiegowską intrygą, a Czarna Wdowa w niczym nie ustępuje Jasonowi Bourne’owi. Komiksowa bohaterka jest równie, a nawet bardziej seksowna, zgrabna i niebezpieczna niż jej ekranowy odpowiednik, grany przez Scarlett Joansson.

Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera
scen. Dan Slott
rys. Humberto Ramos
wyd. Egmont
9.jpg

Pajęczak pojawia się w zestawieniu po raz drugi. Tym razem nie pogrąża się w melancholii, a powraca w pełnej krasie. Tytuł jest ironiczny, bo Peter Parker wcale nie ma szczęścia, a wręcz posiada niesamowitego pecha. Na jego drodze stają dawni wrogowie jeszcze silniejsi niż wcześniej, a do tego ktoś zyskał podobne moce. Główny bohater nie traci jednak humoru i z właściwą sobie błyskotliwością kopie tyłki przeciwników. Autorzy tchnęli drugie życie w Spider-Mana i zrobili to w taki sposób, aby zadowalić zarówno starych jak i zupełnie nowych fanów pajączka. Czy im się udało? Sam musisz się przekonać.

Tymek i Mistrz. Tom 3
scen. Rafał Skarżycki
rys. Tomasz Leśniak
wyd. Kultura Gniewu
10.jpg

Twórcy Jeża Jerzego jak zawsze pokazują, że są w doskonałej formie. W ręce czytelników wpada ostanie wydanie zbiorcze kultowej, ukazującej się w „Komiksowej” serii i po raz pierwszy publikowane odcinki. Tytułowi bohaterowie, z czego Mistrz jest wyjątkowo roztargniony, a Tymek rezolutny muszą stawić czoła przeciwnikom o wdzięcznych imionach Zły Psuj i Popsuj. W międzyczasie podróżują również w czasie i przestrzeni walcząc z duchami, wampirami, etc. Świetna zabawa, nie tylko dla najmłodszych. 

ZOBACZ GALERIĘ SEKSOWNEJ COSPLAYERKI