Lifestyle

Poniedziałek 27.01.2020, Izabela Popko

Na przeszczep włosów Polacy latają aż do Turcji. Jak to działa?

Przeszczep włosów jest często najlepszym rozwiązaniem na problem powiększającej się łysiny. Oto Q&A autorstwa biura Meditravel.pl, które pośredniczy w organizacji wyjazdów na zabiegi przeszczepów włosów do Stambułu.

small iStock-613879196.jpg

Zabieg, który wzięliśmy dziś na tapet, polega na przeszczepieniu włosów z miejsca dawczego, głównie tylnej części głowy, i implantacji pobranych mieszków włosowych w miejsca nieowłosione. Przeszczepowi włosów mogą poddać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Obecnie nie ma skuteczniejszego rozwiązania problemu wypadających włosów. Oto najczęstsze wątpliwości dotyczące tego zabiegu, które w specjalnie przygotowanym Q&A rozwiewa biuro Meditravel.pl.

Dlaczego osoby borykające się z łysieniem latają na przeszczep włosów aż do Turcji?

Turcja, ze względu na specjalistów posiadających duże doświadczenie i umiejętności, a także dużą liczbę klinik, jest pionierem w przeszczepach włosów na świecie. Dodatkową zachętą są też przystępne ceny. Różnice w kosztach zabiegu wynikają miedzy innymi z różnic ekonomicznych między Polską a Turcją. Firma Meditravel.pl współpracuje z jedną z najlepszych klinik przeszczepu włosów, do której codziennie przylatują pacjenci nie tylko z Polski ale i z całego świata.

Jaki jest czas pobytu w Stambule?

Wyjazd na zabieg przeszczepu włosów trwa 3 dni, czyli dwie doby hotelowe. Pierwszego dnia pobytu, po przylocie, wykonywane są analizy krwi. Drugiego dnia pobytu odbywa się zabieg, a trzeciego dnia, po kontroli, pacjent wraca już do domu. Pacjenci mają w cenie pakietu zapewnione zakwaterowanie w hotelu, znajdującym się tuż obok kliniki. Dodatkowym plusem jest możliwość połączenia wykonania zabiegu ze zwiedzaniem miasta. Stambuł jest największym miastem Turcji, a jego zabytki są tak interesujące, że co roku przyciągają kilka milionów turystów. Organizacją całego wyjazdu zajmujemy się my, czyli polskie biuro. Jego oficjalna strona to: www.meditravel.pl.

Jak długo trwa zabieg przeszczepu włosów?

Zabieg zazwyczaj trwa około 5 do 6 godzin, przy czym wszystko zależy od ilości przeszczepionych graftów. Podczas zabiegu, pomiędzy kolejnymi etapami, występują niewielkie przerwy. Zdarzają się także zabiegi trwające około 7 godzin, są one jednak rzadkie i podyktowane występowaniem pewnych schorzeń.

meditravel_qa.jpg

Jaka pora roku jest najkorzystniejsza do wykonania zabiegu?

Nie ma konkretnej pory roku, w której powinno się wykonać zabieg. Każdy moment jest odpowiedni do wykonania przeszczepu włosów.

Skąd pobierany jest materiał dawczy?

Pobiera się go z tylnej części głowy. Dodatkowo, jeśli występuje taka potrzeba i jest to możliwe, można go pobrać z niektórych części brody. Natomiast nie jest to taka ilość, jak z głównego obszaru dawczego z tyłu głowy.

Czy przeszczepione grafty mogą wypaść?

Nie, to się nie zdarza. Po zabiegu przez kolejnych kilka dni należy szczególnie dbać o przeszczepione grafty i zachowywać się zgodnie z zaleceniami lekarzy. Wtedy ryzyko ich uszkodzenia tuż po zabiegu jest zniwelowane.

Jak długo pacjenci czekają na ostateczny efekt?

Zazwyczaj włosy w obszarze biorczym zaczynają rosnąć na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca. Z biegiem czasu są one coraz gęstsze. Po około 6 miesiącach można obserwować połowę efektu. Natomiast po roku pacjenci mogą się cieszyć ostatecznym efektem terapii.

Czy podczas jednej operacji można wypełnić całość miejsc łysiejących?

Nie zawsze. U niektórych pacjentów jest to możliwe, u niektórych  niestety nie. Wszystko jest zależne od rodzaju, a także stopnia zaawansowania łysienia oraz jakości obszaru dawczego.

Czy to prawda, że przeszczepiają państwo także brodę i brwi?

Tak, istnieje możliwość wykonania takich zabiegów. Odbywają się na takiej samej zasadzie, co przeszczep włosów. Mieszki włosowe pobierane są z obszaru dawczego znajdującego się z tyłu głowy, a następnie wszczepiane tak, aby zwiększyć gęstość lub stworzyć nowe brwi, wąsy lub brodę. Jednak jeżeli ilość włosów w obszarze dawczym nie jest wystarczająca, nie można wykonać zabiegu. Dodam, że minimalny wiek pacjenta kwalifikowanego do przeszczepu brody to dwadzieścia lat.

Jaka jest ilość graftów, którą przeszczepia się podczas zabiegu?

Ilość pobranych graftów jest różna u każdego pacjenta i jest zależna od wielkości obszaru dawczego oraz gęstości obecnych tam włosów. Maksymalna ilość graftów to nawet 5000 u pacjentów z bardzo dobrym obszarem dawczym. Dodatkowo, na jeden centymetr kwadratowy można przeszczepić od 35 do 60 graftów. Jest to uzależnione od strefy biorczej, grubości graftów, a także metody, która jest stosowana do implantacji włosów.

Czy występują jakieś skutki uboczne zabiegu?

Zabieg przeszczepu włosów nie jest zabiegiem ryzykownym. Dzięki regularnemu myciu skóry głowy ryzyko występowania działań niepożądanych, takich jak swędzenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry, jest maksymalnie zminimalizowane. Dodatkowo, regularnie przyjmowane leki według zaleceń lekarzy także zmniejszają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zabieg przeszczepu włosów jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie wykonujemy zabiegów w znieczuleniu ogólnym, dlatego ryzyko dla zdrowia nie istnieje.

Jaka technologia jest używana podczas przeszczepu włosów?

Metoda wykonania zabiegu jest ustalana po konsultacji z pacjentem. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, ponieważ każdy z nich ma inny typ łysienia oraz różną gęstość włosów. Natomiast dwie główne techniki przez nas stosowane to FUE oraz DHI.

Czy efekt zabiegu jest trwały?

Tak. Osiągamy go, ponieważ przeszczepiane są całe mieszki włosowe pacjentów. Włosy z obszaru dawczego są genetycznie identyczne z całą resztą owłosienia na ciele, dlatego nie ma żadnego ryzyka na odrzucenie przeszczepu w takiej sytuacji.

Czy cienkie włosy są odpowiednie do transplantacji?

Oczywiście, cienkie włosy także są odpowiednie do wykonania transplantacji. Należy jednak wiedzieć, że efekt uzyskany podczas transplantacji cienkich włosów nie jest taki sam jak u pacjentów z grubszymi włosami. Nie mniej jednak nasi lekarze mają bardzo duże doświadczenie w pracy z różnymi rodzajami czy kolorami włosów, dlatego warto się skontaktować i umówić na indywidualną konsultację.

Czy transplantacja włosów może mieć negatywny wpływ na komórki odpowiedzialne za zmysł dotyku, odczuwanie?

Nie. Odczuwanie w przeszczepionym miejscu jest na takim samym poziomie. Jedynie tuż po zabiegu, gdy znieczulenie wciąż działa, odczucie jest zmniejszone. Po ustąpieniu znieczulenia wszystko wraca do normy.

Czy konieczne jest golenie głowy do zabiegu?

Nie zalecamy golenia włosów przed przyjazdem. Chcielibyśmy zobaczyć gęstość, a także kierunek, w którym włosy rosną. Jeśli przeszczep włosów będzie wykonany w jednym określonym obszarze – linii frontu, liniach bocznych lub wierzchołku. Golenie całej głowy nie jest więc konieczne. W takim przypadku może zostać ogolony jedynie obszar dawczy. Zalecamy jednak ogolenie całej głowy bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu nasi specjaliści będą mogli wykonać zabieg najlepiej jak to możliwe. Innym plusem ogolenia głowy przed zabiegiem jest zmniejszenie występowania skutków ubocznych, między innymi swędzenia po zabiegu.

Czy po przeszczepie można mieć bliznę?

Po przeszczepie blizny nie występują. Metoda FUE, którą wykonujemy zabieg, nie pozostawia żadnych blizn, ponieważ grafty są pobierane pojedynczo.

Jak wygląda mycie i dbanie o włosy po zabiegu?

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu zalecane jest mycie włosów raz dziennie. Po zabiegu nasi pacjenci dostają specjalną piankę oraz szampon. Piankę stosuje się przez pierwsze 10 dni, szampon natomiast do skończenia opakowania. Następnie, po wykorzystaniu, przez okres kolejnych 6 miesięcy należy stosować szampon z neutralnym pH oraz bez sztucznych barwników.

Jak długo trwa gojenie się skóry głowy po przeszczepie włosów?

Z reguły proces gojenia twa około 2 tygodnie. Po tym okresie nie powinno być żadnych czerwonych plam czy strupków.

Czy po zabiegu pacjenci muszą zmienić dietę?

Zalecana jest zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie potrzebne do wzrostu włosa składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały czy dobrej jakości białko. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, a także mięsa czy roślin strączkowych. Po przybyciu do Stambułu wykonywane są badania krwi, dlatego w razie niewystarczającej ilości kluczowych minerałów i witamin, lekarz zaleca suplementację.

Dlaczego pacjenci powinni wybrać Meditravel.pl?

Współpracujemy z jedną z najlepszych grup szpitalnych w Turcji. Klinika posiada najwyższej jakości certyfikaty ISO JCI oraz specjalistów, takich jak chirurdzy plastyczni, dermatolodzy, lekarze specjaliści ds. zakażeń, pielęgniarki oraz lekarze farmacji. Podejmujemy wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić pacjentom profesjonalną, bezpieczną opiekę w sterylnym oraz higienicznym środowisku, od wstępnych kontroli aż po kontrolę pooperacyjną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegu przeszczepu włosów, zajrzyj na stronę biura Meditravel.pl, na której znajdziesz wiele ciekawych materiałów na temat problemu wypadania włosów.

Materiał promocyjny